Strona główna Aktualności Rafał – jak podłączyć piekarnik?

Rafał – jak podłączyć piekarnik?

0

Podłączając piekarnik wykorzystać trzecią fazę, czy przedłużaczem 16 A, długości 2,5 m podłączyć do osobnego gniazda?

Pytanie

Na początku zainspirowały mnie Pana wypowiedzi, bardzo proszę o pomoc.
Mam w kuchni gniazdo 3 fazowe do którego elektryk podłączył płytę indukcyjną jako zasilanie 2-fazowe (400 V).
Pozostaje kwestia piekarnika 3,1 kW na 230 V dla którego nie ma gniazda w odległości 1,5 metra.
Mam dwie możliwości:
Wykorzystać trzecią fazę z tej puszki 3 fazowej i podłączyć gniazdo aby można włożyć wtyczkę z bolcem od piekarnika.
Albo przedłużaczem 16 A, długości 2,5 m podłączyć do osobnego gniazda które jest przewidziane do zmywarki na innej ścianie – gniazdo jest wolne nie będzie zmywarki.
Jak można postąpić rozsądnie w tym przypadku?
Bardzo liczę na pomoc w wyborze metody podłączenia

pozdrawiam
Rafał

Odpowiedź

Panie Rafale pytanie tylko na pozór jest proste.

Zakładam, że wartości zabezpieczeń nadprądowych i przekroje przewodów są dobrane prawidłowo i tego tematu nie poruszam.

W opisanej przez Pana sytuacji, proponuję zacząć od rozdzielnicy i zabezpieczeń jakie ma Pan na obwodzie 3-fazowym. Prawdopodobnie ma Pan zainstalowany wyłącznik nadprądowy 3-polowy (wartości zabezpieczenia w A, nie znam), ale zakładam, że zabezpieczenie wygląda podobnie do prezentowanego poniżej. Chodzi o to, że jak będzie przeciążenie lub zwarcie na jednej fazie, to automatycznie wyłączą się wszystkie trzy fazy podłączone do tego zabezpieczenia.

Piekarnik - zabezpieczenie nadprądowe

Jeśli chce Pan wykorzystać obecny obwód trójfazowy, to obecne zabezpieczenie wymieniłbym na dwa osobne (jedno i dwufazowe), każde o takiej samej wartości (w A), charakterystyce wyłączania i znamionowej zdolności łączeniowej.

Piekarnik - przykładowe zabezpieczenia nadprądowe do zabezpieczenia np. obwodu piekarnika

Dzięki temu nadal będzie zapewniona ochrona żył przewodu przed nadmiernym przegrzaniem, a jednocześnie zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego np. od płyty indukcyjnej, nie wyłączy Panu piekarnika. 

Pod wyłącznik nadprądowy dwu polowy (zasilanie 2-fazowe), można tak jak ma Pan obecnie podłączyć płytę indukcyjną, a pod wyłącznik nadprądowy jednopolowy (zasilanie 1-fazowe), można podłączyć piekarnik 3,1 kW.

Przy wyborze nowych zabezpieczeń sugeruję wybierać z oferty markowych producentów (kolejność przypadkowa): Siemens, Eaton, ABB, Hager, Schneider, Legrand.

Dlaczego?

Proponuję zapoznać się z artykułem i broszurą informacyjną wydaną przez KIGEiT SPAE (do pobrania w artykule). Artykuł zatytułowany: Czy TY jesteś dystrybutorem aparatury elektrycznej?

Jak podłączyć piekarnik?

Napisał Pan „mam w kuchni gniazdo 3-fazowe„, czyli typowe trójfazowe gniazdo?

Gniazdo trójfazowe 5P 16A do podłączenia np. piekarnika

Jeśli tak, sugeruję zlikwidowanie takiego gniazda 3-fazowego i zastąpienie go puszką łączeniową (np. taką jak na poniższym zdjęciu).

Puszka łączeniowa do zasilania płyty indukcyjnej i piekarnika

Proszę zwrócić uwagę na sposób podłączenia przewodów. W tym wypadku jeśli będą to zarówno przewody jednodrutowe jak i wielodrutowe (linka), użyłbym szybkozłączek Wago nr 221-612 (prawdopodobnie ma Pan ułożone przewody o przekroju 4 mm2, więc w tej złączce łatwiej dokonać połączenia). Jeśli w ścianie ma Pan ułożone przewody 2,5 mm2, wówczas sugeruję szybkozłączki Wago 221-412.

O sposobach łączenia żył kabli i przewodów pisałem w poniższym artykule:

Jak podłączyć piekarnik?

 

Rozwiązanie drugie, o którym Pan wspomina, czyli piekarnik podłączyć przedłużaczem pod gniazdo zmywarki, według mnie jest gorszym rozwiązaniem ponieważ wiąże się z dwoma zagadnieniami:

  1. Każde połączenie to możliwość wystąpienia potencjalnych problemów ze stykiem, co w konsekwencji może doprowadzić do grzania się, pożaru itd. Zagrożenie jest szczególnie realne ponieważ tu mówimy o dość dużym jak na domowe warunki obciążeniem które będzie z sporą mocą pracowało przez dłuższy czas (nieraz pewnie po kilka godzin).
  2. Przedłużacz, który poprowadzony gdzieś za meblami, przy podłodze może łatwiej zostać uszkodzony, zgnieciony itd. W efekcie, gdy zostanie uszkodzona izolacja zewnętrzna, lub wewnętrzna przewodu może dojść do porażenia prądem, grzania się przewodu, iskrzenia, co może doprowadzić do pożaru. Poza tym, przedłużacz upchany gdzieś za meblami może mieć gorsze warunki do odprowadzania ciepła niż przewód ułożony w ścianie.

Na temat obciążalności cieplnej żył kabli i przewodów pisałem w artykule: Instalacja elektryczna – kable i przewody – PORADNIK cz. 1 w rozdziale Obciążalność prądowa kabli i przewodów.

O spadkach napięcia nie wspominam, ponieważ można wykonać przedłużacz z przewodu o odpowiednim przekroju żył.

Ponieważ pisze Pan, że piekarnik ma moc 3,1 kW, przypomnę o wytycznych jakie zawarte są w Normie SEP nr: N SEP-E-002 4.2.1.2.

Norma N SEP-E-002 jako komentarz do Tablicy 3 Wymagana minimalna liczba gniazd wtyczkowych i wypustów oświetleniowych instalacji elektrycznej w mieszkaniu (budynku jednorodzinnym) podaje:

Każdy odbiornik o mocy 2 kW i większej należy zasilić z odrębnego, przeznaczonego dla niego obwodu niezależnie od tego, czy jest on przyłączany do gniazdka wtyczkowego, czy do wypustu instalacyjnego.

Temat ten, szerzej opisywałem w artykule: Instalacja elektryczna – kable i przewody – PORADNIK cz. 1 w rozdziale instalacja elektryczna – ile obwodów?

Przypomnę, że wszelkie prace elektryczne należy wykonywać na podstawie projektu sporządzonego przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, a po wykonaniu prac należy dokonać pomiarów i udokumentować je odpowiednim protokołem.

Jeśli Pan tego zaniecha, może mieć Pan w przyszłości problemy z uzyskaniem odszkodowania jeśli zdarzy się jakiś wypadek. Na ten temat dość szczegółowo pisałem w poniższym artykule:

Ubezpieczenie domu - instalacja elektryczna

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sebastian – mam internet 1Gb/S, czy zgięcie skrętki może obniżyć prędkość internetu?

Czy zgięcie skrętki komputerowej o 90 stopni może obniżyć jako…