Strona główna Aktualności LPS, czyli zewnętrzna instalacja odgromowa – PORADNIK

LPS, czyli zewnętrzna instalacja odgromowa – PORADNIK

0
7,664

LPS zewnętrzny czyli zewnętrzna instalacja odgromowa. Czy wiesz jak aktualnie wykonać zewnętrzną instalację odgromową zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy w naszych domach nie było tak dużo urządzeń zawierających elektronikę podejście do instalacji odgromowej było zdecydowanie inne, co miało swoje odzwierciedlenie w obowiązujących przepisach. 

Powszechnie wiadomo, że prawo nie nadąża za technologią. W przypadku instalacji odgromowych, od wielu lat prawo jasno określa co i jak należy wykonać, aby zabezpieczyć ludzi, budynek, oraz urządzenia które się w nim znajdują przed skutkami wyładowania atmosferycznego (uderzenia pioruna).

Niestety w świadomości zarówno inwestorów jak i dużej grupy „elektryków” instalacja odgromowa (zewnętrzny LPS) ciągle funkcjonuje tak jakbyśmy technologicznie zatrzymali się w latach 80.

Czy zastanawiałeś się w których urządzeniach w Twoim domu nie ma elektroniki? 

Elektronika i mikroprocesowy są wszechobecne. Znajdują się w każdym urządzeniu posiadającym wyświetlacz, oraz w zasilaczach impulsowych. 

Zadaj sobie trud i pomyśl jakie urządzenie w Twoim domu nie ma wyświetlacza lub zasilacza z mikroelektroniką?

LED-y zasilane z 230 V, zasilacze telefonów komórkowych, pralka, lodówka, zmywarka, komputer, nowy prostownik do ładowania akumulatora w samochodzie, telewizor, radio, domofon czy wideodomofon, sterownik Twojego kotła CO…

We wszystkich tych urządzeniach znajduje się elektronika, którą trzeba chronić przed przepięciami, jakie są skutkiem wyładowań atmosferycznych.

Zagadnienia związane z zewnętrznym LPS (zewnętrzną instalacją odgromową), z punktu widzenia WYKONAWCY (to nie jest materiał dla projektanta) opisałem w trzech poradnikach.

Uziemienie

Jak zrobić uziemienie?

Prawidłowo wykonane uziemienie jest podstawowym warunkiem skutecznego rozproszenia prądu piorunowego w ziemi.

Z doświadczenia wiem, że temat ten od lat jest bagatelizowany. 

Uziom fundamentowy, NATURALNY czy sztuczny, a może uziom parafundamentowy? Jakie są różnice?

Czy wykonując uziom fundamentowy zbrojenie należy spawać? 

Czy wiesz, że:

Bednarkę lub pręt, które wyprowadzamy z betonu i wykorzystujemy jako przewody przyłączeniowe do głównej szyny wyrównania potencjałów, przewodów odprowadzających piorunochronu (zewnętrznego LPS) musimy zabezpieczyć antykorozyjnie. Zalecane jest użycie do tego stali pokrytej warstwą cynku lub stali nierdzewnej. 

Wspomnę tylko zagadnienie pomiarów rezystancji uziemienia i tabelkę współczynnika korekcyjnego. Tabelka pojawiła się w latach 60 w opracowaniu prof. Wołkońskiego, ale czy znasz akt prawny, który wprowadził ją do obowiązujących przepisów?

Obecnie w normach istnieje zapis „mierzyć w różnych okresach pogodowych” … Czy w razie wypadku będziesz umiał wytłumaczyć się, co, jak i dla czego tak to wykonałeś?

Nie zaszkodzi odświeżyć wiedzę! Przejdź do artykułu >> 

LPS zewnętrzny

Instalacja odgromowa – jak prawidłowo wykonać?

W tym materiale opisałem różnice pomiędzy starą nie obowiązującą już definicją instalacji odgromowej, a nową obowiązującą definicją LPS zewnętrznego.

W mojej ocenie są dwa nagminnie popełniane błędy przy wykonywaniu LPS zewnętrznego (zewnętrznej instalacji odgromowej).

  1. Brak obliczeń i wykonanie instalacji na oko. Niewiele osób wie, że wytyczne do wykonania instalacji odgromowej można uzyskać bezpłatnie 🙂
  2. Brak zachowania minimalnego odstępu izolacyjnego pomiędzy elementami LPS a innymi instalacjami i przewodzącymi elementami.

Przytoczone błędy podczas wyładowania atmosferycznego w LPS zewnętrzny, skutkują uszkodzeniem budynku (brakiem ochrony odgromowej), oraz uszkodzeniem elektronicznych urządzeń znajdujących się wewnątrz budynku. Często o wiele cenniejsze niż sam sprzęt są utracone dane przechowywane na dyskach komputerów lub w pamięci smartfonu.

Opisane wyżej błędy najczęściej powodowane są nieświadomością instalatorów (elektryków, firm montujących alarm, monitoring lub instalację antenową).

Z tego powodu w tym artykule, dedykowanym instalatorom, opisałem zasadę działania zewnętrznego LPS, oraz podstawowe informacje na temat projektowania instalacji odgromowej jak również sposoby obliczania minimalnego odstępu izolacyjnego.

Przykładowe projekty LPS zewnętrznego do pobrania w kolejnej części artykułu opisanej poniżej 😉

Przejdź do artykułu >>

Z czego wykonać LPS zewnętrzny

Z czego wykonać instalację odgromową?

Temat wydaje się banalny, ale czy nie popadasz w rutynę?

Czy wiesz :

  • jakich materiałów NIE MOŻNA ze sobą łączyć?
  • Kiedy powstaje korozja kontaktowa?
  • Jak przyspieszyć i usprawnić wykonywaną pracę stosując nowe rozwiązania techniczne?
  • Jakich narzędzi lub elektronarzędzi użyć?

Czy w praktyce wiesz, jak zmienia się kształt wykonanego zewnętrznego LPS w zależności od przyjętej klasy LPS (I; II; III; IV)?

Wypadki zdarzają się… Czy zastanawiałeś się w jaki sposób zabezpieczyć siebie i pracowników podczas pracy na wysokościach?

Czym różni się zwykły hełm budowlany od hełmu do pracy na wysokościach?

Przejdź do artykułu >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

W jaki sposób zabezpieczyć dom, lub mieszkanie przed powodzią?

Jak szybko i skutecznie zabezpieczyć się przed powodzią? Co z elektryką…