Jaki elektrozaczep należy zastosować, aby zrobić drzwi otwierane na kod?
Pytanie
Witam, pisze bo znalazłem pana artykuł odnośnie elektrozaczepów. Mam pytanie może pan pomoże? Jaki elektrozaczep należy zastosować aby otwierać drzwi wejściowe z zewnątrz np. za pomocą kodu a od środka normalnie zwykłą klamką czy istnieje w ogóle taki elektrozaczep? Proszę o odp. Dziękuje.
Adrian
Odpowiedź
W takim wypadku należy w drzwiach zamontować od zewnątrz np. nieruchomą gałkę, a od wewnątrz tradycyjną klamkę połączoną z „ruchomym języczkiem” zamka (gotowe zestawy są dostępne w sklepach budowlanych lub z elementami do drzwi). Dzięki temu drzwi za pomocą klamki będzie można otworzyć tylko od wewnątrz.
Odnośnie elektrozaczepu można zastosować dowolny elektrozaczep (sugeruję NC – beznapięciowo zamknięty) i dostosowany do stolarki drzwi. Aby otworzyć tak zamknięte drzwi należy, albo otworzyć drzwi od środka za pomocą klamki, albo podając na elektrozaczep napięcie co można zrobić na wiele sposobów za pomocą:
- szyfratora (klawiaturki),
- sterownika umożliwiającego otworzenie drzwi z smartfona np. doorBox,
- kart zbliżeniowych lub breloczków,
- przycisku,
- asystenta głosowego lub innych rozwiązań np. kamera rozpoznająca twarz.
Drzwi otwierane na kod – o czym warto pamiętać:
- Taki sposób zamykania drzwi nie zapewnia dużego bezpieczeństwa. W ten sposób można zamykać drzy będąc w domu, tak aby nie były otwarte i aby uprawnione osoby np. domownicy mogli wejść bez potrzeby noszenia kluczy. Zostawiając dom bez opieki należy zamknąć dodatkowo pomieszczenie na inne, patentowe zamki.
- Dobrze jest wybrać elektrozaczep, który ma w sobie wbudowany styk sygnalizujący położenie języczka zamka. Dzięki temu można do systemu automatyki przesłać informacje, czy drzwi są zamknięte, czy otwarte? Do ustalenia pozycji drzwi można zamontować również np. kontaktron, ale tak ustalana pozycja drzwi nie jest aż tak dokładna jak fizyczne naciśniecie mikroprzełącznika przez języczek zamka.
- Należy dobrać szyfrator, który jest trwały. Sugeruję rozwiązania wandaloodporne z linia antysabotażową. To od jakości tego elementu zależy czy intruz będzie mógł w łatwy sposób otworzyć elektrozaczep.
- Warto sprawdzić, aby napięcie zasilania szyfratora było takie samo jak napięcie zasilania elektrozaczepu (wówczas wystarczy jeden zasilacz).
Ponieważ pytał Pan o drzwi otwierane na kod (za pomocą szyfratora), warto przy jego wyborze zwrócić uwagę, czy posiada linię antysabotażową.
Linia antysabotażowa
Szyfrator powinien być wyposażony w niewidoczny przycisk, który wyśle sygnał w momencie gdy ktoś będzie „majstrował” przy szyfratorze (spróbuje otworzyć obudowę lub odkręcić szyfrator od ściany, słupka itp.). Część szyfratorów jest jednostkami niezależnymi, czyli posiadającymi styk, który otwiera elektrozaczep. W takim wypadku gdy intruz zdemontuje szyfrator i uzyska dostęp do znajdujących się pod nim przewodów może (zwierając właściwe żyły) otworzyć elektrozaczep. Linia antysabotażowa powinna wykryć, że ktoś próbuje zdemontować szyfrator a następnie możliwość otwarcia elektrozaczepu z szyfratora powinna zostać automatycznie zablokowana.
Co zamiast elektrozaczepu?
W zależności od konkretnego rozwiązania, można rozważyć użycie zamiast elektrozaczepu innego elektrycznego zamka, który daje większe bezpieczeństwo (są w wersjach: NC i NO). Należy pamiętać, że w tym przypadku cena, jakość, niezawodność i bezpieczeństwo są ze sobą mocno powiązane (warto sprawdzić ofertę Assa Abloy).
Należy wyjaśnić używane skróty: NC i NO. Mówimy tu o sytuacji w której np. jest awaria i nie ma napięcia (zasilania) wówczas:
- NO – oznacza normalnie otwarty – w przypadku braku zasilania zamek elektryczny lub elektrozaczep pozostaje otwarty.
- NC – oznacza normalnie zamknięty – w przypadku braku zasilania elektrozaczep lub zamek elektryczny zostaje zamknięty.
Drzwi otwierane na kod, bezpieczeństwo i wymogi prawne
Przed podjęciem decyzji o konkretnym rozwiązaniu proponuję zapoznać się z artykułem: Instalacja elektryczna, a ubezpieczenie domu? Przydatne informacje można również znaleźć w artykule: Monitoring, alarm, kontrola dostępu czyli o czym pamiętać? Część 2 w rozdziale Kontrola dostępu. Podobny temat opisywałem w artykule: Kamila – kontrola dostępu klawiatura i brelok razem.
Jeśli rozmawiamy np. o drzwiach wejściowych do biura gdzie sekretarka decyduje kogo wpuszcza, można rozważyć użycie zwory elektromagnetycznej typu NO (przypominam, użycie zwory lub elektrozaczepu typu NO skutkuje tym, że w przypadku braku zasilania drzwi będą otwarte).
Uwaga!
Należy zachować szczególną ostrożność montując sterowanie drzwiami ewakuacyjnymi lub przeciwpożarowymi, ponieważ od niezawodności drzwi przeciwpożarowych zależy życie i zdrowie przebywających w płonącym budynku ludzi. Zagadnienia związane z sterowaniem drzwiami przeciwpożarowymi są opisane w obowiązujących aktach prawnych, Polskich Normach i innych dokumentach.
Drzwi otwierane na kod – przepięcia i brak zasilania
Ponieważ rozmawiamy o wrażliwych urządzeniach (dostęp do pomieszczeń) sugeruję sprawdzić jak w Pana przypadku jest realizowana ochrona przeciwprzepięciowa elementów odpowiedzialnych za zasilanie i sterowanie drzwiami. Zagadnienie ochrony przeciwprzepięciowej elektroniki (np. szyfratora do otwierania drzwi) jest szczególnie ważne, ale często pomijane. Dzieje się tak, ponieważ część elektryków i inne osoby montujące np. elektroniczne sterowanie drzwiami nie aktualizuje swojej wiedzy i nie nadąża za obecnie montowaną technologią. W tym zakresie sporo sprawdzonych informacji znajdzie Pan w artykule: Jak dobrać i zamontować ogranicznik przepięć? Poradnik – Zasilanie.
W przypadku drzwi elektrycznie otwieranych np. drzwi otwierane na kod, może się zdarzyć sytuacja, że wyjdziemy na chwilę z domu zatrzaskując za sobą drzwi i właśnie będzie awaria sieci zasilającej. W takim wypadku albo mamy możliwość otworzenia drzwi za pomocą klucza, albo nie wejdziemy do domu do czasu aż nie przywrócą zasilania.
Taką sytuację warto rozważyć i przemyśleć dołożenie awaryjnego źródła zasilania np. UPS. Więcej w tym temacie znajdzie Pan w artykule: UPS do domku, czyli awaryjne zasilanie rolet i pieca CO.
Tomasz Brzostowski
3 listopada 2021 o 22:11
Krótko i na temat, super.
A może poruszyłby Pan, Panie Piotrze również temat otwierania drzwi bez kodu i bez klucza, a za pomocą telefonu?
Interesuje mnie przede wszystkim bezpieczeństwo takiego rozwiązania, oraz porównanie dostępnych rozwiązań.
Ja zastanawiam się nad rozwiązaniem Gerdy, a konkretnie systemem „tedee”.
Zwróciłem się z taką propozycją ponieważ wiem że Pan potrafi dostrzec szczegóły, których inni nie zauważają.
A producent, wiadomo pisze wyłącznie o zaletach.
Pozdrawiam i życzę (a może raczej proszę) kolejnych publikacji, które pomagają wielu czytelnikom w rozwiązaniu wielu problemów lub ich zauważeniu.
Piotr Bibik
7 listopada 2021 o 14:34
Panie Tomaszu, temat jest ciekawy i ważny, więc postaram się opracować go w formie artykułu.