Strona główna Aktualności Kamila – kontrola dostępu klawiatura i brelok razem

Kamila – kontrola dostępu klawiatura i brelok razem

0
237

Mieszkamy w małym mieście i tu się jakiegoś fachowca o coś doprosić to mija ruski rok lub z reguły czeski film – nikt nic nie wie…

Pytanie 

Dzień dobry,
mam ogromną prośbę o pomoc w wyborze odpowiedniego urządzenia „kontroli dostępu”.

Klientka ma zamontowany w drzwiach wejściowych zamek SECUREconnect 50 i potrzebuje teraz odpowiedniej kontroli dostępu – najlepiej klawiatura i brelok razem.

Dzwoniłam do firmy od drzwi… nie mogę się niczego dowiedzieć – osoba z handlowego odsyła mnie do elektryka.

Dzwoniłam do „naszego” elektryka ale on nie bardzo się na tym zna. Mieszkamy w małym mieście i tu się jakiegoś fachowca o coś doprosić to mija ruski rok lub z reguły czeski film – nikt nic nie wie…

Wyobrażenia Klientki były z początku proste bo wydawało się jej że jak zamówi zamek to dostanie komplet – ale się pomyliła.

Stąd moja prośba – czy mogę prosić o wskazanie na produkt, który będzie współpracował z zamontowanym już w drzwiach zamkiem, będzie solidny i cenowo przystępny?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,

arch. Kamila

Propozycja rozwiązania

Dzień dobry,

przykro słyszeć, że niestety poziom elektryków jest niski, cóż potwierdza się to, co znajdzie Pani w moich artykułach.

Odpowiadając na Pani pytanie, nie będzie to jeden produkt, a raczej kilka, które stworzą bardzo prosty system kontroli dostępu. Poniżej przedstawię POGLĄDOWĄ propozycję, którą należy skonsultować z elektrykiem, który będzie dokonywał podłączenia. Dobierając produkty zgodnie z Pani prośbą starałem się zachować kompromis pomiędzy ceną a jakością.

Rozumiem, że chce Pani aby klientka była zadowolona i nie wracała z reklamacją więc proponuje sprawdzonych producentów (Roger, Finder, Mean Well). Proszę sprawdzić wymiary zasilacza i przekaźnika. Trzeba zamontować to w odpowiedniej rozdzielnicy lub puszce.

Zagrożeniem dla poniższego rozwiązania są zbyt cienkie przewody po stronie 12 lub 24 V jakich może użyć elektryk. Należy zwrócić uwagę na długość i średnicę przewodów tu można posłużyć się konfiguratorami (chodzi o spadki napięć).

Lapp-Kabel, Bitner, Helukabel, NKT, Drka, YDY, YKY bębny na kable i przewody

Poniżej POGLĄDOWY schemat na podstawie, którego elektryk powinien sobie poradzić 😉 

Schemat połączenia elektrozaczepu z klawiaturą

Po zamontowaniu, karty zbliżeniowe lub breloki należy zaprogramować (przed zakupem proszę zapoznać się z instrukcją obsługi czytnika z klawiaturą – dostępne na stronach producenta link poniżej). 

Z tego co widzę zamek zamontowany w drzwiach zasilany jest napięciem 24 V, natomiast proponowany układ napięciem 12 V. Będzie trzeba zamontować dodatkowy element (przekaźnik).

Elementy

Proponuję czytnik PRT64EM polskiego producenta ROGER. Do tego będzie potrzebny zasilacz 12 V np. MDR-10-12 oraz karta zbliżeniowa dowolna z poniższych (jest kilka modeli):

  • EMC-1 Karta zbliżeniowa cienka PVC EM 125 kHz
  • EMC-2 Karta zbliżeniowa gruba (Clamshell) EM 125 kHz
  • EMC-3 Karta zbliżeniowa gruba (Clamshell) EM 125 kHz; powiększony zasięg odczytu
  • EMC-7 Karta zbliżeniowa cienka PVC EM 125 kHz z nadrukiem offsetowym ROGER Master
  • EMKF-1 Brelok zbliżeniowy EM 125 kHz

Ponieważ zamek w drzwiach ma zasilanie 24 V, a proponowany czytnik z klawiaturką ma zasilanie 12 V należy zastosować przekaźnik. Proponuję przekaźnik produkcji Finder z zabezpieczeniem np. 48.61.7.012.0050SPA. 

Zabezpieczenie cewki przekaźnika diodą jest bardzo ważnym zagadnieniem, ponieważ brak tej diody może szybko doprowadzić do uszkodzenia elektroniki.

Proponuję poszukać produktów w sklepach internetowych.

Linki do stron producentów:

Poniżej przykładowy sklep:

Pozdrawiam

Piotr Bibik

Pytanie cd.

Proszę mi jeszcze udzielić informacji czy można na rynku dostać kontrolę dostępu która ma takie samo zasilanie jak zamek 24V tak żeby nie był potrzebny zasilacz?
Może być trochę droższy produkt.

Pozdrawiam,

arch. Kamila

Uzasadnienie

Właściwy dobór nie jest rzeczą prostą. Nie znam wszelkich dostępnych na rynku modeli, a poznając produkty kieruję się przede wszystkim markami na których mogę polegać.  Jako wymagania pisała Pani o klawiaturze i breloku (takie coś dobrałem) natomiast produkt przesłany przez Panią obecnie, ma tylko możliwość odczytu kart – klawiatury brak.

Proszę zobaczyć, produkt, który zaproponowałem ma temperaturę pracy od -25 oC do 60 oC natomiast produkt wybrany przez Panią  zakres temperatur pracy 0 oC do 70 oC opcjonalnie -20 oC do 70 oC.

Co kryje się pod pojęciem opcjonalnie – nie wiem. Jakie temperatury panują zimą na terenie w którym jest budowa to Pani wie.

Dodatkowo trzeba brać pod uwagę wandaloodporność urządzenia określaną parametrem IK.

Ważne jest również jak programuje się breloki lub karty.

W urządzeniu, które zaproponowałem można to zrobić samemu, natomiast wiem, że jest spora ilość urządzeń, które programuje się za pomocą specjalnego urządzenia (trzeba dokupić) lub za pomocą specjalnego płatnego oprogramowania, które instaluje się na komputerze.

Gdyby nawet udało się dobrać urządzenie działające na 24 V należało by sprawdzić czy istnieje możliwość podpięcia do istniejącego zamka, oraz czy istniejący zasilacz nie będzie za słaby do obsługi dodatkowego urządzenia.

Podsunąłem Pani rozwiązanie, które można zrealizować w tej formie, lub elektryk może próbować zamienić na inne produkty. Ważne aby wykonawca sprawdził i przemyślał rozwiązanie, ponieważ bierze odpowiedzialność za poprawne i bezpieczne funkcjonowanie całości.

Pozdrawiam

Piotr Bibik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Jaka puszka do elektroniki Smart Home?

Budowa i remont to okazja do zmian (również w elektryce) więc, czy puszka…