Strona główna Aktualności Exta Life Zamel – przegląd nowych produktów

Exta Life Zamel – przegląd nowych produktów

4
1,597

Niespełna rok temu w moim mieszkaniu zamontowałem pierwsze elementy systemu Exta Life firmy Zamel. Od tego czasu system znacznie się rozrósł.

Przybyło również kilka nowych elementów, które w poprzednim artykule nie miały szansy zostać zaprezentowane. Nie mniej jednak, nie to będzie tematem przewodnim dzisiejszej recenzji. Dzięki uprzejmości firmy Zamel miałem przyjemność przetestować nową gamę czujników. Chciałbym się z Wami podzielić moimi wrażeniami z ich użytkowania.

Czujniki, na które wszyscy długo czekali…

System Exta Life Zamel to głównie odbiorniki i nadajniki… Od dłuższego czasu brakowało czujników, które pozwoliły by lepiej wykorzystać funkcje logiczne – akcje wywoływane po spełnieniu zadanych warunków, jak chociażby zapalenie światła po wykryciu ruchu. Dziś owe oczekiwania stają się faktem, gdyż w ofercie produktów systemu Exta Life Zamel pojawiły się długo oczekiwane czujniki i sensory.

RCK-21 Exta Life

RCK-21 czyli Radiowy Czujnik Kontaktronowy, umożliwiający detekcję otwarcia / zamknięcia drzwi lub okien w oparciu o magnetyczny czujnik Halla.

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel

Niewielkich rozmiarów urządzenie może być zasilane zarówno z baterii 1/2 AA 3.6 V lub za pomocą zasilania zewnętrznego 6-24 V AC/DC. Montaż czujnika może odbywać się w sposób bezinwazyjny za pomocą dołączonej taśmy dwustronnej lub w sposób inwazyjny za pomocą wkrętów (również dołączonych do zestawu). Czujnik posiada delikatną diodę LED sygnalizującą pracę urządzenia.

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCK-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCK-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCK-21
System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCK-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCK-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCK-21

Jest to jeden z nielicznych elementów systemu Exta Life Zamel, który może pracować z pominięciem kontrolera EFC-01. Możliwe jest bowiem sparowanie RCK-21 bezpośrednio z odbiornikami: ROP-21, ROP-22, ROM-22 oraz ROM-24. Oczywiście uzyskujemy w ten sposób podstawową funkcjonalność włączania i wyłączania obwodów w zależności od wskazań kontaktronu.  By móc w pełni wykorzystać możliwości RCK-21 musimy go sparować z kontrolerem i wykorzystać moduł funkcji logicznych. W ten sposób możemy przykładowo obsłużyć funkcjonalność „otwartego okna” dla głowicy RTG-01.

Parowanie urządzenia z kontrolerem odbywa się w sposób manualny (wciśnięcie przycisku PROG) gdy korzystamy z zasilania bateryjnego lub w sposób automatyczny (bez potrzeby wciskania przycisku PROG) jeżeli RCK-21 zasilane jest ze źródła zewnętrznego. W drugim przypadku mamy również dostęp do menu konfiguracji kontaktronu, co nie jest możliwe, gdy jest on zasilany tylko z baterii. Urządzenie potrafi pracować w 1 z 10 trybów pracy, które to zostały dokładnie opisane w instrukcji obsługi.

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel System Inteligentnego domu Exta Life Zamel

RCM-21 Exta Life

Multisensor to mini-stacja pogodowa, albowiem czujnik RCM-21 umożliwia pomiar takich wskazań jak: temperatura, wilgotność, ciśnienie oraz natężenie światła.

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel PCL-21

Urządzenie może być zasilane baterią CR2032 o napięciu 3 V lub opcjonalnie z zewnętrznego źródła zasilania 6-24 V AC/DC za pomocą przystawki PCL-21 (do której to jeszcze wrócimy). Montaż multisensora odbywa się za pomocą magnetycznego podstawki montowanej na taśmę dwustronną.

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel PCL-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel PCL-21
System Inteligentnego domu Exta Life Zamel PCL-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel PCL-21

Po umieszczeniu RCM-21 w przystawce PCL-21 możliwa jest konfiguracja takich parametrów jak „Histereza” oraz „Częstotliwość pomiarów”.

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel PCL-21

RCR-21 Exta Life

Radiowy Czujnik Ruchu RCR-21 umożliwia wykrywanie ruchu. Kąt widzenia czujnika wynosi 120 st. Ponadto posiada wbudowany czujnik natężenia światła, który pozwala uzależniać jego działanie w zależności od stopnia nasłonecznienia oraz akcelerometr, wykrywający przykładowo sabotaż lub demontaż czujki.

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCR-21

RCR-21 może być zasilany baterią 1/2 AA 3.6 V lub opcjonalnie z zasilania zewnętrznego 6-24 V AC/DC za pomocą przystawki PCL-21. Wspomniana przystawka umożliwia skonfigurowanie wyjścia normalnie otwarte „NO” (zamykanie po wykryciu ruchu) lub normalnie zamknięte „NC” (otwarte po wykryciu ruchu). Czujka posiada dwie diody LED (zieloną i czerwoną), sygnalizujące detekcję ruchu – diody można zdezaktywować w menu „konfiguracja”.

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCR-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCR-21
System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCR-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCR-21

Czujnik ruchu może współpracować z pominięciem kontrolera Exta Life Zamel. Można sparować go bezpośrednio z odbiornikami ROP-21, ROP-22, ROM-22 oraz ROM-24. Po podpięciu RCR-21 z kontrolerem EFC-01 również mamy możliwość szybkiego sparowania odbiornika z czujnikiem za pomocą podmenu „Przypisz odbiornik”, dzięki czemu możemy sterować oświetleniem za pomocą czujnika ruchu bez potrzeby wykorzystywania do tego celu scen i warunków logicznych co znacznie upraszcza proces konfiguracji. Warto też wspomnieć, że jeden czujnik potrafi współpracować z wieloma odbiornikami lub wieloma kanałami w ramach jednego odbiornika (odbiorniki wielokanałowe). Po umieszczeniu czujki ruchu w przystawce PCL-21 mamy dostęp do menu konfiguracji. Prócz wspomnianej już możliwości sterowania diodami, mamy możliwość wyboru trybu pracy z wykorzystaniem czujnika światła lub też możliwość wyboru stopnia czułości.

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCR-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCR-21

RCZ-21 Exta Life

Radiowy Czujnik Zalania pozwala na detekcję cieczy przewodzących (głównie wody) za pomocą trzech par pozłacanych sond lub za pomocą sondy zewnętrznej podpinanej do przystawki PCL-21

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCZ-21

Urządzenie może być zasilane baterią CR2032 o napięciu 3 V lub opcjonalnie z zewnętrznego źródła zasilania 6-24 V AC/DC za pomocą przystawki PCL-21. Posiada pierścień uszczelniający, który chroni elektronikę urządzenia przed zalaniem. Po wykryciu zalania czujnik wysyła sygnał dźwiękowy, który prawdę mówiąc mógłby być bardziej doniosły. Fakt wykrycia zalania zostanie również zasygnalizowany przez diodę LED.

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCZ-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCZ-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCZ-21
System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCZ-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCZ-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCZ-21

RCZ-21 potrafi współpracować z wybranymi odbiornikami z pominięciem kontrolera EFC-01, dzięki czemu po wykryciu zalania czujnik wyśle informację bezpośrednio do sparowanego odbiornika, co spowoduje włączenie wyjścia na odbiorniku. Wyłączenie wyjścia nastąpi po ustąpieniu zalania. Umieszczenie RCZ-21 w przystawce PCL-21 umożliwia zmianę wybranych parametrów konfiguracji takich jak: sygnalizacja optyczna i akustyczna, zmiana trybu pracy lub zerowanie licznika zalania.

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCZ-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel RCZ-21

PCL-21 Exta Life

Magnetyczna przystawka zasilająca sprzedawana jest jako akcesorium i nie jest częścią zestawu wyżej omawianych czujników. PCL-21 umożliwia zasilenie zewnętrznym źródłem zasilania 6-24 V AC/DC czujników: RCM-21, RCR-21 oraz RCZ-21.

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel PCL-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel PCL-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel PCL-21

Tu ważna sprawa. Dla części nowych czujników jest to jedyna opcja by wykonać aktualizację ich oprogramowania. Opcja aktualizacji na zasilaniu bateryjnym jest niemożliwa do zrealizowania na czujnikach wyposażonych w baterię typu CR2032, tj. RCM-21 oraz RCZ-21. Czujniki zasilane baterią 1/2 AA można aktualizować pod warunkiem dobrego naładowania baterii. Na słabej baterii proces ten nie dojdzie do skutku i będziemy zmuszeni wymienić baterię na nową a następnie ponowić proces aktualizacji. Przypomnę również, że przystawka jest jedyną opcją by uzyskać dostęp do menu „konfiguracja” dla nowych czujników. Bez niej nie jesteśmy w stanie zmieniać niektórych parametrów prezentowanych czujników. Biorąc pod uwagę powyższe przyszłym posiadaczom nowej gamy czujników zalecam posiadanie choć jednej przystawki PCL-21 w swoich zasobach.

Opcjonalnie do PCL-21 możemy dokupić sondę zalania. W połączeniu z czujnikiem RCZ-21 możliwe jest badanie poziomu cieczy w zbiorniku lub detekcję zalania.

System Inteligentnego domu Exta Life Zamel PCL-21 System Inteligentnego domu Exta Life Zamel PCL-21

Pewnej uwagi producenta wymagają zaciski, ciężko sprawić by przewody trwale się trzymały. Przydałoby się jakieś zabezpieczenie przed przypadkowym wypadaniem żyły.

Stare ale wcześniej nie omawiane elementy Exta Life

W poprzednim artykule omawiałem elementy systemu Exta Life Zamel, które na tamten czas posiadałem i użytkowałem. Niedługo po publikacji artykułu zaopatrzyłem się w kolejne 2 elementy tegoż systemu. Ponieważ nie było wcześniej okazji, chciałbym zaprezentować je krótko w niniejszym artykule. Mowa o sterownikach LED: SLR-21 oraz SLR-22.

SLR-21 Exta Life

Dopuszkowy 4-kanałowy sterownik LED SLR-21 pozwala na sterowanie 4-ma niezależnymi obwodami LED 12-24 V DC. Poza standardową funkcją włącz / wyłącz umożliwia płynną zmianę jasności na każdym kanale. Możliwe jest również podpięcie łącznika mono i bistabilnego. Świetnie spisuje się do tworzenia aranżacji świetlnych na jednokolorowych taśmach LED. W aplikacji Exta Life Zamel SLR-21 widziany jest jako 4 osobne odbiorniki (kanały).

SLR-21 sterownik LED SLR-21 sterownik LED

SLR-22 Exta Life

Dopuszkowy sterownik LED RGBW SLR-22 pozwala na sterowanie taśmami LED RGB oraz RGBW zasilanych napięciem 12-24 V DC. Podobnie jak SLR-21, SLR-22 również umożliwia płynną regulację jasności, podpięcie łącznika mono i bistabilnego. Za pośrednictwem aplikacji Exta Life Zamel uzyskujemy dostęp do pełnej gamy kolorów oraz predefiniowanych programów, których jest łącznie 12 (np. efekt ogniska lub płynne przechodzenie przez barwy tęczy).

SLR-22 sterownik LED RGB SLR-22 sterownik LED RGB SLR-22 sterownik LED RGB
SLR-22 sterownik LED RGB SLR-22 sterownik LED RGB SLR-22 sterownik LED RGB

Wrażenia z użytkowania nowych elementów Exta Life

Największym zaskoczeniem (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) w mojej ocenie okazał się multisensor, który podaje wartości precyzyjnie a dane są często aktualizowane. Reakcja na zmianę przykładowo temperatury jest niemal natychmiastowa. To, czego mi trochę brakuje to wykresów, np. z ostatnich 24h, które można by obserwować w aplikacji. Mam nadzieję, że producent weźmie moją prośbę pod uwagę. Druga moja uwaga to brak możliwości używania RCM-01 w warunkach zewnętrznych – przynajmniej oficjalnie – z racji stopnia ochrony IP20 (brak ochrony przed wodą). Wielka szkoda, bo aż się prosi użyć multisensor jako małą stację pogodową.

Dzięki kontaktronom i funkcjom logicznym mogłem uzyskać funkcję „otwartego okna” dla głowic RTG-01 czego mi brakowało i na co zwracałem uwagę w poprzednim artykule. Utworzyłem dwie sceny: grzejnik włączony (tryb auto zgodnie z harmonogramem) oraz grzejnik wyłączony (ustaw grzejnik na 16 oC), które wywołuję przez funkcje logiczne: jeżeli balkon otwarty to uruchom scenę „grzejnik wyłączony”, jeżeli balkon zamknięty to uruchom scenę „grzejnik włączony”. Dla krótkotrwałego otwarcia i zamknięcia drzwi balkonowych, gdy chcemy wypuścić np. zwierzaka na balkon, głowica RTG-01 nawet nie zareaguje. Całość działa zadowalająco dobrze.

Dla czujnika ruchu wciąż szukam docelowego miejsca.

Naturalnym miejscem dla niego byłby przedpokój albo wiatrołap ale u mnie zwierzak (kot) dość często wywoływał niepotrzebne zapalanie się czterech dość mocnych świateł w przedpokoju. Rozważam zamontowanie taśmy LED na przedpokoju by w nocy po wykryciu ruchu dawała efekt lekkiej łuny światła. Gdzieś z tłu głowy krąży mi też myśl użycia kontaktronów i czujników ruchu jako niewielkiego alarmu ale do tego celu przydałyby się powiadomienia mailowe, smsowe lub chociaż typu push na telefon.

Prawdę mówiąc, dla czujnika zalania w niewielkim mieszkaniu ciężko znaleźć odpowiednie miejsce. Widzę w tym urządzeniu większy potencjał na wykorzystanie przy zbiornikach wody, mierzeniu zebranej deszczówki. Choć nawet w mieszkaniu taki czujnik podnosi stopień spokoju, gdy wyjeżdżając na długi urlop nie musimy niepotrzebnie martwić się, że coś niedobrego dzieje się pod naszą nieobecność.

O krok dalej…

W poprzednim artykule jako ciekawostkę wspomniałem o integracji systemu Exta Life Zamel z Home Assistant. Od tego czasu autor integracji poczynił spore kroki milowe i tak na dziś dzień dostępną mamy nową, natywną i znacznie prostszą w instalacji integrację 2.0. Kolejnym ciekawym odkryciem jest aplikacja Homehabit na urządzenia z Androidem. Za jej pomocą możemy stworzyć przyjemny dla oka, funkcjonalny pulpit w postaci tabletu powieszonego na ścianie. Aplikacja łączy się do Home Assistant, pozwala nam na swobodne ułożenie wszystkich urządzeń na pulpicie wedle uznania, aplikację możemy ustawić jako domyślny „launcher”, dzięki czemu po ponownym uruchomieniu tabletu z automatu uruchomi się pulpit Homehabit. Dodatkowo po ustalonym przez nas czasie nieaktywności włączy się wygaszacz w postaci zegara. Wystarczy raz „puknąć” w ekran by znów wrócić do pulpitu. Polecam każdemu, kto już korzysta lub zamierza korzystać z integracji Exta Life z Home Assistant.

Exta Life Home Assistant Homehabit Exta Life Home Assistant Homehabit

Podsumowanie

Nowa gama produktów to długo oczekiwany powiew świeżości oraz poszerzenie możliwości samego systemu. Czas pokaże jak zostaną one przyjęte przez rynek. Jest kilka elementów, nad którymi producent mógłby się w przyszłości pochylić (wspomniane wykresy, zaciski w PCL-21) ale trzeba przyznać, że nie są to kwestie priorytetowe a raczej „feature request”. Jednocześnie muszę zaznaczyć, że kilkumiesięczne testy dały mi możliwość wykrycia kilku błędów, które w finalnej wersji zostały wyeliminowane. Cieszy więc zaangażowanie i wkład pracy producenta by nowe elementy systemu Exta Life były na premierę dopracowane w możliwie najlepszym stopniu.

Pozdrawiam

Kim jestem?

Na imię mam Michał, z wykształcenia i z zawodu jestem „Administratorem Systemów i Sieci”. Przez ponad 7 lat tworzyłem alternatywne oprogramowanie na routery „Tomato by Shibby”. Było to dla mnie swoistym hobby, przyjemnym choć mocno czasochłonnym.

Posiadam bogatą wiedzę z zakresu systemów Linux, Windows Server oraz rozległych sieci LAN.

Lubię szukać nowych tematów, nowych wyzwań, samodoskonalenie sprawia mi masę przyjemności. Lubię dzielić się wiedzą, lubię pomagać innym, doradzać w tematach, w których czuję się dobry, stąd też od lat prowadzę forum o tematyce sieciowej OpenLinksys.

Obecnie z racji wykonywanego zawodu zmuszony byłem powędrować w kierunku biznesowych rozwiązań sieciowych, np. EdgeRouter oraz Unifi.

 

Zapraszam do zapoznania się z pierwszą częścią artykułu:

Inteligentny dom Exta Life, wady i zalety systemu!

4 komentarze

  1. Piotr

    20 października 2020 o 08:34

    Mozna prosic o namiar do uchwytu do tabletu? A sam tablet to jaki model?

    Odpowiedz

    • Michal R

      20 października 2020 o 08:39

      Witam,
      Uchwyt był kupowany na Aliexpress: https://pl.aliexpress.com/item/4000072872971.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6dba5c0fswGjcQ

      A tablet to jakiś najprostszy twór chińskiej firmy Telcast. Tak naprawdę każdy tablet z androidem 5.1 i wyżej powinien dać sobie radę z HomeHabit.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz

      • Piotr

        20 października 2020 o 09:07

        Dzieki!. O HomeHabit nie slyszalem, za to kojarze Fully Kiosk Browser, ale to chyba dziala bardzo podobnie.

        Odpowiedz

        • Michal R

          20 października 2020 o 09:19

          To zdecydowanie polecam spróbować HomeHabit jeżeli już korzystać z innych integracji jak Homeassistant lub Domoticz. To co widać na zdjęciu tabletu w recenzji to właśnie HomeHabit. On łączy się do wielu innych systemów i pozwala na samodzielne układanie klocków z wielu systemów (w darmowej wersji można mieć połączenie do jednego systemu, w wersji płatnej nie ma tego limitu). Natomiast Fully Kiosk Browser odpala po prostu inną aplikację w trybie pełnoekranowym i tyle. Nie pozwala na spinanie różnych systemów.

          Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Jaka puszka do elektroniki Smart Home?

Budowa i remont to okazja do zmian (również w elektryce) więc, czy puszka…