Strona główna Aktualności Dariusz – jaka wartość rezystancji uziemienia?

Dariusz – jaka wartość rezystancji uziemienia?

0

Czy pojedynczy uziom poziomy wykonany z bednarki zakończonej uziomem pionowym zagłębionym około 3 metrów wystarczy do uzyskania prawidłowej wartości rezystancji uziemienia, przy założeniu, że przeciętna rezystywność gruntu waha się w granicach 50 Ω/m?

Pytanie

Bardzo proszę o udzielenie informacji jaka powinna być prawidłowa wartość rezystancji uziemienia tradycyjnego /nie posiadam uziemienia otokowego i fundamentowego/ przeznaczonego jedynie do połączenia z główną szyną wyrównawczą w budynku jednorodzinnym przy założeniu, że w RGB będą zastosowane ograniczniki przepięć klasy T 1+2. I czy na podstawie posiadanej przez Pana wiedzy przy założeniu, że przeciętna rezystywność gruntu waha się w granicach 50 omów/m pojedynczy uziom poziomy wykonany z bednarki zakończonej uziomem pionowym zagłębionym około 3 metrów wystarczy do uzyskania prawidłowej wartości rezystancji uziemienia.Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi za którą bardzo dziękuję.

W przedmiotowej sprawie przeczytałem wiele publikacji, które jednak wskazuję różne wartości, są również przedmiotem burzliwych niejednoznacznych rozważań i odpowiedzi na forach internetowych.

Dariusz

Odpowiedź

Nie wspomniał Pan nic o długości ułożonej bednarki, oraz o głębokości na jakiej ta bednarka została ułożona, a może to mieć wpływ na rezystancję wykonanego uziemienia (wynik pomiaru całego uziemienia może być niższy niż wartość pomiaru samego uziomu pionowego). 

W świetle obowiązujących przepisów, rezystancja uziemienia powinna być jak najniższa i nie może być wyższa niż 10 Ohm. Wyjątkiem, w którym rezystancja może być wyższa od 10 Ohm są grunty np. skaliste na których uzyskanie takiej wartości jest bardzo trudne, lecz wówczas należy obniżyć do wartości bezpiecznych napięcia krokowe i dotykowe, które mogą wystąpić w układzie.

Należy zwrócić uwagę, aby uzyskana wartość rezystancji uziemienia była w miarę stabilna przez cały rok czyli aby pory roku i występujące w nich warunki ekstremalne np. susze lub mrozy, nie maiły znaczącego wpływu na wartość rezystancji. Przyjmuje się, że dla uziomów pionowych (szpilek) minimalna głębokość pogrążania wynosi 3 m, ale jeśli poprzez dołożenie kolejnych części pogrąży Pan uziom głębiej uzyskana wartość rezystancji będzie bardziej stabilna i niezmienna w stosunku do warunków panujących na powierzchni gruntu.

Zachęcam do zapoznania się z poradnikiem: Jak zrobić uziemienie?

Jaka powinna być wartość rezystancji uziemienia?

 

Ograniczniki przepięć traktuje się jako wewnętrzną część LPS (Lightning Protection System), więc w przypadku uziemień mają tu odniesienie zapisy z normy: PN-EN 62305-1:2011 i przyjąłbym maksymalną wartość rezystancji uziemienia jako 10 Ω.

Pytał Pan o obliczenia rezystancji uziemienia.

Proszę skorzystać z poniższych wzorów, lecz należy pamiętać, że nie ma jednego właściwego wzoru, a jak Pan widzi na przedstawionym przykładzie w zależności od wykorzystanego wzoru do obliczania rezystancji uziemienia otrzyma Pan zbliżone, ale różniące się wyniki.

Do obliczeń przyjąłem średnicę pręta 16 mm (pozostałe dane takie jak Pan podał) i wyniki w zależności od użytego wzoru wyszły mi w przedziale od 14,00 do 17,56 Ω.

W celu ułatwienia obliczeń zachęcam do pobrania kalkulatora uwzględniającego poniższe wzory. Kalkulator jest do pobrania z poniższego linku w formie pliku Excel.

Kalkulator rezystancja uziemienia pionowego >>

Należy pamiętać, że są to tylko teoretyczne wyliczenia rezystancji uziemienia, które służą do oszacowania ilości potrzebnego materiału i wyceny robocizny. Zawsze po wykonaniu uziemienia należy potwierdzić pomiarami uzyskaną rezystancję. Do pomiarów można użyć miernika MRU-200, który mogę zarekomendować ze względu na bardzo małe błędy pomiarowe oraz wszechstronność dostępnych w nim metod pomiarowych.

WzórŹródłoObliczanie rezystancji uziemienia pionowego typu A
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=ρ_v/L_vPN-HD 60364-5-54
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=0,84 ρ_v/L_v Konstanty Wołkowiński
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=ρ_v/(2ΠL_v ) ln⁡((4L_v)/d)PN-EN 50522, PN-EN 50341-1
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=ρ_v/(4ΠL_v ) ln⁡((4L_v^2)/r^2 )Henryk Markiewicz
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=ρ_v/(2ΠL_v ) [ln⁡((8L_v)/d)-1]BS 7430:2015, IEEE-80-2013
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=ρ_v/(2ΠL_v ) [ln⁡((4L_v)/r)-1]IEEE-142-2007
Wzór na rezystancję uziemienia pionowego R_v=ρ_v/(2ΠL_v ) ln⁡((3L_v)/d)MIL-HDBK-419A
Wzór na rezystywność gruntu legenda

Dla ułatwienia podaję przybliżone wartości rezystywności różnych gruntów. Poniższe dane są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od źródła.

Rodzaj gruntuRezystywność gruntu
Humusod 10 do 150 Ωm
Glinaod 50 do 200 Ωm
Piasek gliniastyod 50 do 500 Ωm
Piasek krzemionkowyod 200 do 3 000 Ωm
Grunt kamienisty pokryty trawnikiemod 300 do 500 Ωm
Grunt kamienisty nagiod 1 500 do 3 000 Ωm
Wapieńod 100 do 5 000 Ωm

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Czy to jest projekt instalacji odgromowej?

Projekt instalacji odgromowej wykonany w ramach projektu budowlanego zawiera błę…