Strona główna Aktualności Przedłużacz nożny sterowany Wi-Fi PNW-01 Zamel Supla

Przedłużacz nożny sterowany Wi-Fi PNW-01 Zamel Supla

3
313

Czy warto kupić przedłużacz PNW-01 Supla sterowany z smartfona przez Wi-Fi?

Zalety czy Wady

Od dłuższego czasu szukałem prostego i niedrogiego urządzenia, dzięki któremu mógłbym w domu sterować lampką biurkową, lampkami choinkowymi, wentylatorem stojącym lub innymi urządzeniami. Kryteria mam proste 🙂 chcę urządzenie podłączyć do gniazdka 230 V, a dzięki niemu:

  • włączać i wyłączać ręcznie (przyciskiem),
  • sterować (włączać i wyłączać) za pomocą smartfona będąc w zasięgu domowej sieci Wi-Fi, oraz będąc poza domem za pomocą komórkowej sieci GSM.

Moją uwagę zwrócił przedłużacz sterowany za pomocą Wi-Fi Typ: PNW-01 produkowany przez polską firmę Zamel wykorzystujący do sterowania oprogramowanie Supla.

Przedłużacz Zamel z oprogramowaniem Supla

Pierwszy kontakt z produktem jest pozytywny. Przedłużacz jest ładnie zapakowany ze względu na świąteczny okres (grudzień) choinki oraz reklamy pokazujące jak można za pomocą tego produktu sterować oświetleniem choinkowym rzucały się w oczy.

Supla Rys 1 PNW-01 Zamel opakowanie przód Rys 2 PNW-01 Supla Zamel opakowanie tył

Jako elektryk przed zakupem na opakowaniu szukałem informacji na temat maksymalnego obciążenia, oraz długości przedłużacza – niestety nie znalazłem.

Po rozpakowaniu produkt dobrze się prezentuje, wykonany jest z porządnego tworzywa. Długość  przedłużacza 1,9 m jest jak na warunki domowe wystarczająca.

Rys 3 PNW-01 Zamel Supla Przedłużacz sterowany Wi-Fi

Czas zerknąć na załączone instrukcje. Instalacja wydaje się banalnie prosta, wewnątrz znajduje się informacja o obciążeniu:

  • Maksymalna obciążalność wyjścia 2,5 A 250 V AC
  • Żarówki i halogeny 350 W
  • Świetlówki CFL 125 W
  • LED 60 W

Ponieważ przytoczone przykłady maksymalnego obciążenia źródłami światła są zdecydowanie mniejsze niż deklarowane 2,5 A, więc pojawia się pytanie: jakie urządzenia można podłączyć, aby wykorzystać deklarowaną obciążalność 2,5 A?Rys 4 Dane techniczne przycisk nożny Wi-Fi PNW-01 Supla Zamel

Domyślam się, że producent deklaruje maksymalny prąd 2,5 A przy obciążeniu w kategorii pracy AC-1 (obciążenie czysto rezystancyjne np. grzałka). Zobaczmy teraz, ile kosztuje używanie tego przedłużacza?

Ile prądu zużyje przedłużacz PNW-01 Supla 

W dokumentacji znalazłem informacje o znamionowym poborze mocy na poziomie 0,45 W. Zakładając, że urządzenie będzie włączone bez przerwy przez cały miesiąc (30 dni) zużyje 324 W, co będzie mnie kosztować około 0,19 zł brutto, co daje około 2,30 zł rocznie. 

Pobierz BEZPŁATNY program do obliczeń >>

Przy jednym z QR-kodów jest wzmianka o instrukcji obsługi więc sprawdzam. Na stronie internetowej na którą zostałem przekierowany nie ma instrukcji (w sumie urządzenie jest banalnie proste). Jest Deklaracja zgodności UE, oraz instrukcja użytkowania produktów SUPLA, czyli instrukcja oprogramowania Supla.

Na opakowaniu PNW-01 są dobrze widoczne dwa duże QR-kody, biorę smartfona i skanuję. Obydwa jednakowe otwiera się strona do założenia konta, strona raczej dedykowana pod komputery stacjonarne a nie pod urządzenia mobilne, gdzie tu responsywność strony? Trudno przemęczę się.

Supla PNW-01 zakładanie konta

  1. Podaj adres e-mail, dwa razy hasło i weryfikacja czy nie jestem robotem. Proste 🙂
  2. Sprawdź skrzynkę e-mail
  3. Jest mail – klikam w link

Rys 7 Supla PNW-01 link aktywacyjny

Rejestracja w oprogramowaniu Supla

Dziwne, nigdzie nie było akceptacji regulaminu ani polityki prywatności (dopisane – zgłosiłem producentowi – poprawił). Co teraz może się dziać z moim adresem e-mail? Kto nim zarządza? Ciekawe co na to GIODO?

Kolejny QR-kod, można pobrać apkę z Google Play lub App Store. Pobrałem, nie jest duża niecałe 16 MB. Podczas instalacji nie żąda dużych uprawnień tylko do lokalizacji i informacji o połączeniu Wi-Fi. Instalacja zakończona, logowanie udane. Czas przejrzeć aplikację.

Rys 8 Supla PNW-01 menu

Zaczynam od „O programie…”, może lepiej nie czytać? Nieświadomość jest błogosławieństwem.

Rys 9 Supla PNW-01 www.supla.org

Wtyczka przedłużacza, zgodnie z instrukcją podłączona do gniazdka zasilającego 230 V AC, aplikacja w telefonie włączona. Chwila zastanowienia. Gdzie jest ta dioda LED o której napisali? Powinna się świecić. Ponieważ prowadzę próbę w dobrze oświetlonym pomieszczeniu (około 600 lx na stole), jest za jasno by zauważyć słabą diodkę LED świecącą wewnątrz przedłużacza (zauważyłem ją gdy wyłączając światło opuszczałem pokój). Gdy w pomieszczeniu jest półmrok diodę LED widać wystarczająco dobrze.

W aplikacji klikam: „Dodaj urządzenie”. Udało się jest!

Wprowadź hasło do Twojej sieci Wi-Fi… sieć będzie wykorzystywana do łączenia się z serwerem… Jakim? Kto nim zarządza? Brak polityki prywatności i regulaminu zaczyna o sobie przypominać w formie pojawiających się wątpliwości – czy to bezpieczne? Trudno – testuję dalej.

Rys 10 Supla PNW-01 zakładanie konta

Udało się, chyba działa 🙂

Rys 11 Supla PNW-01 sterowanie z aplikacji Android

Kliknięcie w ikonę choinki… nic się nie dzieje. Przesuwam w lewo, w prawo, tak to jest to. Działa 🙂 przy włączeniu nawet ikona choinki symbolizuje świecenie.

Rys 12 Supla PNW-01 wyłącz ikona choinka Supla PNW-01 włącz ikona choinka

Ostatnie testy Supli

Wyłączam Wi-Fi w smartfonie, miła niespodzianka po GSM również działa. Gdy wyjąłem wtyczkę przedłużacza z sieci od razu jest to sygnalizowane w aplikacji poprzez czerwone punkty – super!

Rys 14 Supla PNW-01 aplikacja

Uruchomienie przedłużacza PNW-01 Zamel

Koniec testów „na sucho” czas podłączyć do przedłużacza oświetlenie choinkowe. Na mojej choince są dwa komplety LED-owych lampek choinkowych. Sprawdzam ich moc 2x 11 W, można wiec bezpiecznie podłączać, bo według instrukcji obciążenie PNW-01 w LED jest do 60 W.

Przedłużacz ma jedno gniazdo, szukam w domu rozgałęźnika (złodziejki), lub przedłużacza. Są, ale wszystkie z bolcem a tu gniazdo na małą płaską wtyczkę 🙁

Rys 15 PNW-01 Zamel gniazdo

Od razu nasuwa się sugestia dla producenta. Proponuję wymianę wtyczki i gniazda na takie z uziemieniem, będzie bardziej uniwersalnie. Cenę, kilka złotych droższą klienci zaakceptują, jeśli zyska na tym funkcjonalność przedłużacza. 

Całe szczęście, że pod ręką był stary przewód od zasilacza z płaską wtyczką, gniazdo przenośne od przedłużacza, kilka minut roboty i udało się, dwa komplety choinkowe podłączone.

Supla – szczegóły oprogramowania

Szkoda, że w instrukcji przedłużacza lub na opakowaniu jest tak mało napisane o możliwościach jakie daje Supla. Przecież nie każdy zna to oprogramowanie. Dobrze, że w instrukcji oprogramowania Supla (którą ściągnąłem ze strony internetowej), było napisane dużo więcej między innymi o harmonogramach.

W przeglądarce internetowej wpisuję: www.supla.org/pl następnie loguję się podając adres e-mail oraz hasło takie jak podczas zakładania konta w Supla. Udane logowanie oznacza otwarcie strony na której znajduje się siedem zakładek, które kolejno opiszę.

Supla

znajdują się tu informacje jak sparametryzować inne urządzenia, aby sterować nimi za pomocą Supla.

Rys 4a Dane techniczne PNW-01 Zamel

Urządzenia we/wy

znajdują się tu urządzenia, które mamy podłączone do swojego konta (ja mam jedno).

Rys 17 Supla urządzenia We/Wy

Po kliknięciu w podłączone urządzenie otwierają się nowe możliwości.

Rys 18 Supla kanały

Klikając w ikonę choinki przechodzimy do szczegółów kanału, gdzie mamy możliwość zmiany ikony, nazwy, mamy informację na temat wprowadzonych harmonogramów włączenia i wyłączenia.

Rys 19 Supla właściwości kanału

Smartfony

w tej zakładce mamy wszystkie urządzenia typu: smartfony, tablety podłączone do naszego konta. Po kliknięciu w wybrane urządzenie mamy możliwość zarządzania nim.

Rys 20 Supla Rejestracja klienta Rys 21 Supla aplikacje klienckie

Lokalizacje

w tej zakładce znajdują się informacje na temat podłączonego urządzenia. Możemy zmienić hasło, podpis lub sprawdzić status. Pozytywnie zaskoczyła mnie pomoc jaka jest w aplikacji. Po kliknięciu w znak zapytania pojawia się czytelne i zrozumiałe wyjaśnienie.

Supla przypisane identyfikatory dostępu Rys 23 Supla pomoc Lokalizacje

Identyfikatory dostępu

są to klucze umożliwiające zarządzanie, kto lub jakie grupy osób mogą sterować wybranym urządzeniem.

Identyfikator dostepu

Harmonogramy

w tej zakładce możemy tworzyć harmonogramy czasowe czyli kiedy nasze urządzenie ma się włączyć a kiedy wyłączyć. Tworzenie harmonogramów jest bardzo proste i intuicyjne. Do wyboru mamy tryb: jednorazowy, minutowy, godzinny lub dzienny.

Rys 25 Supla lista aktywnych harmonogramów Rys 26 Supla tworzenie harmonogramów

Konto

tu przede wszystkim mamy możliwość zmiany języka oraz wylogowania się.

Podsumowanie PNW-01 Zamel

W mojej ocenie największą poważną wadą przedłużacza nożnego PNW-01 produkcji Zamel, jest brak uziemienia. Pozostałe wymienione przeze mnie wady są raczej natury niespełnienia lub niejasności natury prawnej (dopisano – po zgłoszeniu zostały w większości poprawione przez producenta).

Zalety czy Wady

Zalety Wady
Dobra jakość wykonania Brak regulaminu i polityki prywatności podczas zakładania konta w Supla
Łatwe dodanie urządzenia do aplikacji Brak podanej na opakowaniu długości przedłużacza
Bardzo duże możliwości sterowania i zarządzania poprzez stronę www Przedłużacz bez uziemienia
Dobrze, działający wyłącznik nożny Brak responsywności strony Supla
Przystępna cena Przy produkcie PNW-01 brak czytelnej informacji o możliwościach zarządzania przez www, harmonogramach…

Mogę polecić przedłużacz PNW-01 Zamel jako urządzenie przeznaczone do domu lub mieszkania (dopisano w 2022 r. – użytkuję przedłużacz już 4 lata) w celu włączania i wyłączania urządzeń typu oświetlenie lub wentylator.

Pytanie dla dociekliwych

Skoro urządzenie dedykowane jest do użytkowników nie będących elektrykami, może ktoś wytłumaczy jak rozumieć poniższy zapis? 😉  Kto wie co to jest VA i jakie ma konsekwencje dla użytkownika?

Rys 4a Dane techniczne PNW-01 ZamelW prosty sposób wyjaśniłem to w artykule: Blackout, czyli jak przygotować się na brak prądu? PORADNIK w rozdziale: Jaka jest różnica pomiędzy kW a kVA?

 

Skoro interesuje Cię zdalnie sterowany przedłużacz, może zainteresuje Cię również test systemu inteligentnego domu Exta Life Zamel?

Inteligentny dom Exta Life Zamel, wady i zalety systemu!

3 komentarze

  1. Rafał Duszyński

    2 lutego 2018 o 15:03

    Przede wszystkim zapis AC1 określa charakter obciążenia, w tym przypadku rezystancyjnego, czyli np. grzałka. Pisałeś że możesz sobie sterować wentylatorem Ale brakuje informacji odnośnie tego typu obciążenia, a jest tam silniczek jednofazowy, więc prąd rozruchowy może być kilkukrotnie większy od znamionowego. Biorąc pod uwagę że przekaźnik ma wytrzymałość 2,5A dlugotrwale przy obciążeniu rezystancyjnym, w przypadku obciążenia silnikiem jednofazowym będzie to wytrzymałość kilkukrotnie mniejsza. Może wytrzyma ze 100W-owy silnik.

    Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz

    • Piotr Bibik

      2 lutego 2018 o 19:59

      Trzymajmy się faktów a nie domysłów. Pokaż mi gdzie masz zapis, że 2,5 A dotyczy kategorii AC-1?

      Odpowiedz

  2. Rafał Duszyński

    3 lutego 2018 o 11:46

    W ramce zaznaczonej na czerwono masz napisane AC1 625VA. Jest to moc pozorna przy charakterystyce AC1. Jak podzielisz to przez podane napięcie 250V wyjdzie Ci prąd obciążenia 2,5A.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

W jaki sposób zabezpieczyć dom, lub mieszkanie przed powodzią?

Jak szybko i skutecznie zabezpieczyć się przed powodzią? Co z elektryką…