Strona główna Aktualności Inteligentny budynek, ile kosztuje?

Inteligentny budynek, ile kosztuje?

4
oszczędnosci

Inteligentny Dom lub Inteligentny budynek to nowoczesna instalacja elektryczna. Niezależnie od wybranego systemu jeśli ma działać długo dobrze i bez usterek, zawsze sporo kosztuje.

Ile?

W dużej mierze zależy to od wybranego systemu, osoby zainteresowane odsyłam do artykułu Jaki system Inteligentnego Budynku wybrać?

 • Cena uzależniona jest od funkcjonalności jakie ma posiadać system IB.
 • Zawiera cenę projektu instalacji elektrycznej, systemu automatyki oraz pozostałych systemów którymi steruje system IB.
 • Zawiera elementy spełniające wymogi Polskich Norm,
 • Wykonana jest zgodnie z wytycznymi zawartymi z Prawie Budowlanym, Polskich Normach oraz wymogami technicznymi producentów elementów użytych do wykonania instalacji IB.

Dla czego?

Wszystko zależy od drobnych, niewidocznych dla nieznającej się osoby szczegółów technicznych, które decydują o efekcie końcowym.

W Polsce instalacje elektryczne, w domkach jednorodzinnych oraz mieszkaniach często są wykonywanie źle, niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

Koledzy, nasza dziedzina nie toleruje złej roboty, tu łatwo o doprowadzenie do śmierci użytkowników w zakładzie czy domu, a nawet zwierząt domowych…

…świadomy elektryk zastanawia się jak to zrobić zgodnie z normami i przepisami, nieuk w tym czasie podobną robotę zrobił, żarówka świeci klient zadowolony, ale do czasu gdy wystąpi jakaś awaria czy nieszczęście.

Autor: STANCA

Źródło: https://ise.pl/forum/o-elektryce-elektrykach-i-nie-tylko/zla-robota-nie-poplaca-17396#p141278

Jak to możliwe?

Budując lub remontując dom szukamy elektryka. Błędnie zakładamy, że wszystkie osoby, które wykonują instalacje elektryczne znają się dobrze na swojej pracy. Rzeczywistość bardzo często jest inna.

Chcąc wykonywać zawód „elektryka” należy zdać egzamin i uzyskać uprawnienia kwalifikacyjne potocznie zwane uprawnieniami SEP-owskimi. Zakres egzaminu nie obejmuje takich zagadnień jak prawidłowy dobór przewodów teletechnicznych, obsługi i konfiguracji urządzeń automatyki domowej. Wiele zagadnień kluczowych z punktu widzenia instalacji Inteligentnego Domu omawianych jest na dużym poziomie ogólności. Egzamin jest teoretyczny i nikt nie sprawdza umiejętności praktycznych osoby, która do niego przystępuje.

Zagadnienie przedstawię na przykładzie, który ma zobrazować opisaną powyżej sytuacje.

Podczas obowiązkowego szkolenia zostaje powiedziane, że instalacja elektryczna ma być wyposażona w ogranicznik przepięć typ 1+2 (potocznie, lecz błędnie produkty tego typu nazywane są B+C).

W praktyce instalator może zamontować w rozdzielnicy ogranicznik o bardzo dobrych parametrach przedstawiony w poniższej tabeli po lewej stronie, lub jeden z najtańszych ograniczników dostępnych na rynku, w tabeli po prawej stronie.

Patrząc od strony przepisów, instalacja elektryczna zawiera ogranicznik, więc teoretycznie wszystko jest dobrze. 

Połączenie odgromnika/ogranicznika przepięć, typ 1+2 – FLT-SEC-T1+T2-3S-350/25-FM – 2905470OCHRONNIK PRZEPIĘĆ 4P 25-50KA KLASA T1+T2 (B+C) A50-CCS01-4P-B+C
 Ogranicznik przepięć B+C Ogranicznik przepięć B+C Bemko
5 018,89 zł brutto430,50 zł brutto
Źródło: https://www.phoenixcontact.com/online/portal/pl/?uri=pxc-oc-itemdetail:pid=2905470&library=plpl&pcck=P-24-05-02&tab=1&selectedCategory=ALLŹródło: http://bemko.pl/pl/produkt/ochronnik-przepiec-4p-25-50ka-klasa-t1-t2-b-c-1617.html

Ceny producenta z dnia 2018-02-24 według www.tim.pl

Zagadnienie prawidłowego doboru ograniczników przepięć oraz najczęściej popełnianych błędów podczas montażu omówię w kolejnych artykułach.

Niewielu instalatorów wykonujących instalacje elektryczne będzie wiedziało, jaka jest różnica pomiędzy przedstawionymi urządzeniami, poza oczywistymi ceną i wyglądem.

Różnica jest kolosalna i dotyczy parametrów technicznych, czyli jak mocno ogranicznik zmniejszy przepięcie.

To tak jakby porównywać samochody:

 • Czy maluch Fiat 126p jest samochodem?
 • Czy Mercedes-AMG GT jest samochodem?

Jeśli oba są samochodami to może je porównamy…

Mercedes-AMG GTFiat 126p
 Mercedes AMG GT Fiat 126p
Źródło: http://motofilm.pl/2017/01/nowy-mercedes-amg-gt-c-edition-50-i-odswiezone-amg-gt-s/Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fiat_126

Porównania tych samochodów zaniecham, zapytam tylko w którym z nich wolałbyś się znajdować podczas wypadku przy prędkości 120 km/h?

Oczywiście w żadnym, ale jeśli już to zdecydowanie wolał bym jechać nowym Mercedesem AGM GT.

Co wspólnego ma wypadek samochodowy z przepięciem? 

Gwint E27
układ zasilający świetlówka energooszczędna

Przepięcie dla urządzeń elektronicznych jest jak wypadek samochodowy. Z delikatnym przepięciem poradzi sobie nawet ogranicznik słabej jakości, lecz gdy przepięcie będzie duże, tylko bardzo dobrej jakości ogranicznik może ochronić nasze urządzenia elektroniczne, oraz zapisane na nich dane np. rodzinne zdjęcia w domowym komputerze.

W tym miejscu wypada zapytać jaką wartość mają dla Ciebie NIEMATERIALNE dane, które masz zapisane na komputerze, smartfonie lub innych urządzeniach np. NAS?

Do niematerialnych danych zaliczam zdjęcia, filmy, dokumenty, projekty, kopie kontaktów, maile itd.

Duże przepięcie może zniszczyć elektronikę w urządzeniach domowych takich jak: lodówka, pralka, telewizor, DVD, monitor komputera, komputer, telefon komórkowy jeśli będzie podłączony do ładowarki, różne zasilacze, system alarmowy, sterownik pieca CO, elektronikę piekarnika, kuchenkę mikrofalową czy LED-owe źródła światła.

Większość wymienionych wyżej urządzeń jest czuła na wzrosty napięcia, ponieważ posiada w sobie mikroprocesor czyli sterownik, który odpowiada za prawidłową pracę urządzenia.

Czy warto oszczędzać na zabezpieczeniach?

Producenci (np. pralki automatycznej, komputera czy systemu ID ) chcąc zapewnić swoim urządzeniom niezawodną i wydajną pracę często narzucają swoje, bardzo rygorystyczne zasady, takie jak wymogi dotyczące zasilania, zabezpieczeń, rozmieszczenia i promieni gięcia przewodów. Przestrzeganie wytycznych producenta zapewnia poprawne działanie urządzeń.

Wróćmy do tematu czyli ile kosztuje Inteligentny Budynek?

Każdy producent zainteresowany jest zwiększeniem sprzedaży swoich produktów. Z tego powodu dla chętnych instalatorów prowadzi własne, nieobowiązkowe szkolenia tylko w zakresie swoich produktów. Wykładowcami często są przedstawiciele handlowi producenta, którzy rzadko są praktykami. Z punktu widzenia producenta to najtańsza i najskuteczniejsza forma reklamy.

Szkolenia najczęściej bezpłatne i kilkugodzinne nastawione są na zwiększenie sprzedaży. Produkty przedstawiane są w samych superlatywach, milczeniem pomija się wady.

Przykład:

Jeśli do połączenia urządzeń wewnątrz pomieszczeń wymagany jest przewód U/UTP nikt na szkoleniu nawet nie wspomina o fakcie, że łącząc urządzenia gdy przewód układany jest  na zewnątrz budynku w ziemi należy zastosować jego żelowaną wersję U/UTPw.

Nie tłumaczą jakie mogą być konsekwencje złego doboru przewodu. Często zdarza się, że prowadzący szkolenie sam nic o tym nie wie (to nie jego produkty) lub zakłada, że uczestnicy szkolenia często czynni elektrycy posiadają wymaganą wiedzę lub dokształcą się u producenta kabli i przewodów.

Krótki czas szkolenia nie pozwala na zagłębienie się w szczegóły, poza tym trudne pytania w trakcie szkolenia pokażą innym uczestnikom, że montaż systemów Inteligentnego Budynku nie jest taki prosty, część obecnych na szkoleniu osób może się zrazić, a nie o to chodzi producentowi.

Ma być wzrost sprzedaży i zysk!

Producenci kabli i przewodów używanych do połączenia automatyki w większości uważają, że wystarczy wiedza o ich produktach wraz z poradami montażowymi zawarta w katalogach oraz kartach katalogowych. Każda osoba, która planuje montaż przewodów najpierw powinna zapoznać się z informacjami podawanymi przez producenta. Wiedzę o minimalnym promieniu gięcia, uziemianiu ekranów itp. uczą w każdej elektrycznej szkole. Po co ponosić koszty szkoleń z tak prostego asortymentu jak kable czy przewody?

Przecież każdy, po zakupieniu nowego urządzenia najpierw czyta instrukcję obsługi. Prawda?

Poniżej na dwóch najpopularniejszych przewodach używanych w instalacjach elektrycznych pokazałem przykład minimalnego promienia gięcia podawany w kartach katalogowych przez producenta. 

nkt instal YDYpnkt YDY
YDYp Instal NKT dane techniczneDane techniczne przewodu NKT YDY
Minimalny promień gięcia przewodu płaskiego YDYpMinimalny promień gięcia przewodu okrągłego YDY

Po większości szkoleń z systemów Inteligentnego Budynku elektroinstalator, wychodzi w przeświadczeniu, że do instalacji które do tej pory wykonywał wystarczy dołożyć kilka przewodów, trochę elementów automatyki i wszystko będzie działać.

Niestety rzeczywistość bywa całkiem inna.

Instalatorów gubi rutyna.

Każda osoba budująca dom lub remontująca mieszkanie, ma świadomość, że wiele rzeczy można zrobić lepiej, ale niestety ograniczeniem są pieniądze. Wykorzystują to nierzetelni elektrycy proponując najtańszą instalację (często niespełniającą podstawowych norm) i załatwienie dokumentacji z energetyką.

Inwestorze!

Podłączenie napięcia (zasilania) przez dostawcę energii elektrycznej nie oznacza, że instalacja zrobiona jest zgodnie z przepisami. Oznacza, że patrząc od strony zasilania do licznika wszystko zrobione jest dobrze, licznik prawidłowo nalicza zużycie prądu za które płacisz.

Jakość instalacji elektrycznej za licznikiem, nie obchodzi dostawcy energii. Chyba, że instalacja zakłóca sieć zasilającą.

Odpowiedni urzędnik, ma na papierze podkładkę. Teoretycznie „papier” zgadza się z wymogami, pieczątki i podpisy są… Opłaty za wskazania licznika można pobierać.

Wielu elektryków posiada wiedzę powierzchowną. Robią szybko, tanio i tradycyjna instalacja elektryczna działa. Inwestor nie ma świadomości, że instalacja za którą zapłacił wykonana jest niezgodnie z przepisami.

Elektryk wie, że w instalacji ma zastosować zabezpieczenie ograniczające przepięcia, lecz nie potrafi w sposób zrozumiały dla inwestora wyjaśnić co to jest przepięcie, oraz jak działa zabezpieczenie ograniczające przepięcia. Instalatorzy często sami nie wiedzą co wpływa na poprawne działanie ograniczników przepięć, oraz jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi urządzeniami (z wyjątkiem ceny, producenta i wymiarów zewnętrznych). Proponują więc możliwie najtańsze rozwiązanie.

Jeśli instalator chce zdobyć wiedzę techniczną, musi dokształcać się we własnym zakresie.

Dobre szkolenia są kosztowne, często trzeba dojechać do pobliskiej miejscowości i zabierają cenny czas. Będąc na szkoleniu instalator nie zarabia, wręcz przeciwnie zaległości w pracy rosną.

Szara strefa rośnie.

Sporo instalacji wykonywana jest bez umów i rachunków. W przyszłości inwestor nie ma jak dochodzić swoich praw przed sądem. Jeśli nawet zdarzy się umowa, często spisana jest w sposób, który zabezpiecza tylko interesy instalatora. Inwestor często ustnie uzgadnia szczegóły, niestety rzeczy nie zapisane ciężko w przyszłości udowodnić. Ustalenia i zmiany często są dokonywane w trakcie prac i nieraz stoją w sprzeczności z wcześniejszymi ustaleniami oraz zapisami w umowie (jeśli jest umowa).

Obecna sytuacja na rynku (marzec 2018) sprawia, że pracy jest więcej niż chętnych do jej wykonywania. Większość elektryków ma na tyle nałapane zleceń, że nie ma czasu na ich wykonywanie, stąd duże opóźnienia i nieterminowość. Po co się szkolić, wysilać i ponosić koszty, skoro są zlecenia? Tak błędne koło się zamyka :(.

Dobry elektryk sporo kosztuje a co gorsza często wolne terminy ma dopiero za … Inwestorowi się spieszy, o elektryku zaczął myśleć jak ściany już stały i kończą dach, a tynkarze są już umówieni na konkretny termin.

Czemu tak wielu elektryków robi niezgodnie z przepisami?

Chcąc dobrze wykonywać instalacje elektryczne, według obowiązujących standardów i norm, trzeba używać lepszych często droższych produktów. Należy przeznaczyć zdecydowanie więcej czasu na właściwy dobór produktów, i rozmowy z inwestorem. W ocenie części instalatorów, tu pojawia się problem. Po co tracić czas na rozmowy z inwestorem? Przedstawiać lepsze rozwiązanie i ryzykować wyższą niż konkurenci ceną?

W efekcie część inwestorów uzna dobre chęci i zaangażowanie instalatora za naciągactwo (przecież inni robią taniej, u sąsiada zrobili i działa…), co poskutkuje utratą zlecenia oraz opinią naciągacza u nieświadomego konsekwencji inwestora i jego znajomych? Czy nie lepiej zrobić szybko tanio i jakoś to będzie? Po co się wysilać?

Przesadzam?

W najprostszej wersji system Inteligentnego Budynku to DOBRZE WYKONANA tradycyjna instalacja elektryczna zawierająca elementy automatyki.

Tradycyjna instalacja czyli taka, w której skład wchodzą:

Dobrze dobrane i ułożone kable oraz przewody:

 • zasilające np. YKY, YDY, YDYp.
 • teleinformatyczne np. U/UTP, F/UTP, U/UTPz, U/UTPw, F/UTPw, S/FTP, SF/UTP  kategorii 5e, 6, 6a, 7.
 • domofonowe, alarmowe i telekomunikacyjne np. YTDY, YTDYekw, XzKAXwekw, XzTKMXpw, YTKSYekw, YTKSY, J-Y(St)Y LG,
 • antenowe np. YWDXpek, RG 59 B/U, RG-6 A/U, RG-11 A/U, RG-174 A/U, XzWDXpekw, RG-188 A/U, YWD, RG-214 /U, RG-213 /U, YWL.

Niestety część instalatorów pierwszy raz słyszy nazwy tych przewodów nie mówiąc już o wiedzy jaka jest między nimi różnica i który w jakiej sytuacji należy zastosować. Zachęcam do dotarcia do kart katalogowych producentów, porównaniu parametrów technicznych, wychwyceniu różnic i ustaleniu na co poszczególne parametry wpłyną? Dla czego producenci wytwarzają tyle typów kabli i przewodów?

Projekt instalacji elektrycznej. Inteligentny Budynek
schemat jednokreskowy instalacji elektrycznej

Nie zapominaj o projekcie.

Budując dom wymagane jest pozwolenie na budowę. Chcąc je uzyskać należy przedstawić projekt domu zawierający projekty poszczególnych instalacji w tym instalacji elektrycznej. Rzeczą normalną są poprawki, które wprowadzane są w trakcie budowy. Po zakończeniu danego etapu np. po wykonaniu instalacji elektrycznej powinien powstać projekt powykonawczy, uwzględniający dokonane zmiany. Projekt wykonany przez uprawnionego projektanta.

W tym zakresie teoria również często mija się z praktyką. W większości projekty instalacji elektrycznych są robione byle jak, aby tylko uzyskać pozwolenie na budowę. Często zawierają błędy. Instalator wykonuje instalację po swojemu, często nawet nie patrzy w projekt tylko ustala z inwestorem gdzie ma być gniazdko, gdzie roleta a gdzie punkt świetlny lub włącznik.

Dokumentacja składana do dostawcy energii, nierzadko nie ma nic wspólnego z projektem oraz z wykonaną instalacją elektryczną.

Inteligentny Budynek podsumowanie

Pytanie postawione w tytule artykułu brzmiało: Inteligentny Budynek, ile kosztuje?

Cena systemu inteligentnego domu:

 • Cena uzależniona jest od funkcjonalności jakie ma posiadać system ID.
 • Zawiera cenę projektu instalacji elektrycznej, systemu automatyki oraz pozostałych systemów którymi steruje system ID.
 • Zawiera elementy spełniające wymogi Polskich Norm,
 • Wykonana jest zgodnie z wytycznymi zawartymi z Prawie Budowlanym, Polskich Normach oraz wymogami technicznymi producentów elementów użytych do wykonania instalacji ID.

Nie chciał bym, abyś odniósł wrażenie, że nie ma porządnych instalatorów. Są, wykonują instalacje elektryczne rzetelnie, zgodnie z wymogami, dbają o bezpieczeństwo i jakość. Niestety w Polsce ciągle jest ich zbyt mało… 

Zainteresował Cię temat?

Zagadnienie będę kontynuował w cyklu artykułów, które ukażą się niebawem. Kolejny zatytułowany „po co mi umowa?” poruszy tematykę umów i przepisów czyli czy sporządzanie umów i przestrzeganie przepisów jest w interesie inwestora, czy instalatora?

Zachęcam do zapoznania się z artykułami:

Jaki system Inteligentnego Budynku wybrać?

Po co mi umowa?

A Ty co sądzisz o tym artykule? Czy Inteligentny Budynek Cię interesuje? Zamieść swój komentarz.

Udostępniaj LEGALNIE! Czyli jak? Zobacz >>

4 komentarze

 1. Roman

  23 marca 2018 o 08:06

  No grubo…
  Przyszedłem do pracy, znalazłem ten artykuł i poszedłem po kawę. Artykuł przeczytałem jednym ciągiem za to kawę wypiję jednym duszkiem… zimną… za chwilę…
  Wszystko co tu zostało napisane jest prawdą i nie ma co z tym polemizować. Tym bardziej podziwiam Autora za odwagę aby to wszystko napisać. Mam nadzieję, że artykuł trafi szerzej do instalatorów ale też do inwestorów. Niech ten inwestor świadomie podejmuje decyzje czy jego instalacja ma tylko działać czy ma działać i być bezpieczna.
  Pod poprzednim artykułem prosiłem o poruszenie tematu wyboru instalatora do położenia Inteligentnego Domu ale widząc ten artykuł po prostu poczekam na kolejny 🙂

  Odpowiedz

 2. Agata

  27 marca 2019 o 23:32

 3. Kuba

  30 sierpnia 2019 o 14:26

  Czy tak jak Pan pisze, elektryk wykona istalacje nie zgodnie z projekten, tylko wedle klienta i nie zrobi nowego projektu moze liczyc sie z jakimis konsekwencjami ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Przeprowadziłem analizę, czy z ekonomicznego punktu widzenia instalacja fotowolt…