Strona główna Aktualności Suszarka do butów – zrób sam

Suszarka do butów – zrób sam

3
Jak samodzielnie wykonać suszarkę do butów

Jak samodzielnie, i z ogólnie dostępnych materiałów zrobić trwałą, niedrogą i bardzo skuteczną suszarkę do butów?

Przemoczone buty, któż nie zna tego problemu? Albo wdepnie się w kałużę, albo praca w topniejącym śniegu, lub wiele godzin spędzonych podczas padającego deszczu. A nawet jak nasze buty są suche, to buty dzieci, wiecznie przemoczone.

Suszenie butów tylko pozornie wydaje się łatwe. Nasze buty są coraz bardziej zaawansowane technologicznie wykonane są z różnych materiałów często mają różne membrany, które w założeniach mają polepszyć komfort noszenia buta. Producenci obuwia wyraźnie zaznaczają, że buty należy suszyć w oddaleniu od źródła ciepła (stawianie na grzejniku, lub pod grzejnikiem nie jest dobrym rozwiązaniem).

W sprzedaży są dostępne różnego rodzaju suszarki do butów, najczęściej wykonane jako elektryczne grzałki o niewielkiej mocy. Takie suszarki do butów mają dużą zaletę, są małe i poręczne, ale niestety same są źródłem ciepła, proces suszenia jest dość powolny.

Problem przemoczonych, lub niewysuszonych butów jest mi dobrze znany. W wilgotnych butach nogi szybko marzną, a wilgoć utrzymująca się w butach, oraz ciepło wytwarzane przez stopy są idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów i bakterii.

Potrzeba matką wynalazku

Kilka lat temu wymyśliłem, i zrobiłem z ogólnie dostępnych materiałów prostą suszarkę do butów.

Zależało mi, aby suszarka do butów była bardzo prosta w obsłudze, aby suszyła buty szybko i skutecznie.

Skutecznie, czyli tak, aby jedna suszarka do butów działał tak sprawnie, że buty czterech osób, dane do suszenia koło godziny 17:00 na rano muszą być suche.

Suszenie, czyli parowanie wody

Coś tam jeszcze z lekcji fizyki pamiętam. Jeśli buty mają wyschnąć to woda musi z nich odparować.

Na parowanie wody ma wpływ:

 • powierzchnia
 • temperatura
 • przepływ powietrza

Nie zwiększę powierzchni buta, nie mogę również zwiększyć temperatury (producenci butów zalecają suszyć buty w temperaturze pokojowej), ale mogę znacznie zwiększyć przepływ powietrza 🙂

W ten oto sposób wpadłem na pomysł wtłaczania do wnętrza buta powietrza o temperaturze pokojowej, które opuszczając but, będzie go suszyło.

Suszarka do butów

W domowym warsztacie znalazłem wentylator Ø 100, oraz trójnik kanalizacyjny, i tak się zaczęło 🙂

W pobliskim sklepie, dokupiłem pozostałe elementy armatury sanitarnej. Teraz wystarczyła piłka do metalu (rurki trzeba troszkę skrócić), wiertarka, trochę uszczelki okiennej i odrobina czasu.

Z kształtek kanalizacyjnych wykonałem taki kształt 🙂

Suszarka do butów

Kilka rurek musiałem skrócić (ponieważ suszarkę robiłem kilka lat temu, nie wykonywałem dokumentacji zdjęciowej), za to prezentowana suszarka jest sprawdzona na przestrzeni kilku lat 🙂

Rurki, które wkładam do butów dociąłem do długości wewnętrznej najmniejszego buta jaki miało wówczas moje dziecko. Rurki, które będą znajdować się w bucie nawierciłem. Otwory są wykonane tak, aby powietrze rozpływało się po całym wnętrzu buta.

Przyjąłem założenie, że ktoś może włożyć suszarkę do samego czubka buta i w ten sposób zatkać wylot powietrza. Boczne otwory umożliwią wówczas przepływ powietrza i suszenie buta.

Suszarka do butów – wentylator

Domowe wentylatory Ø 100 rewelacyjnie sprawdzą się w suszarce do butów. Przy niewielkim poborze mocy około 10 W, zapewniają przepływ powietrza w okolicy 100 m3/h. W proponowanym przeze mnie rozwiązaniu, opory powietrza są znikome, więc wentylator pracuje bardzo wydajnie.

Dobierając wentylator warto zwrócić uwagę na dwa parametry:

 • przepływ powierza
 • poziom hałasu

W swojej suszarce do butów, użyłem wentylatora 100QUiet, który ma przepływ powietrza 97 m3/h, i zużywa 7,5 W, ale co dla mnie najważniejsze jest bardzo cichy 25 dB (w końcu będzie pracował całą noc).

Jak przymocować wentylator?

Ponieważ wentylator ma średnicę Ø 100, a trójnik Ø 110, po włożeniu wentylatora w trójnik powstaje luz, który należy uszczelnić aby suszarka była wydajna. Do uszczelnienia użyłem kawałka standardowej uszczelki okiennej profil P.

Aby wentylator dobrze trzymał się suszarki do butów, z pręta gwintowanego M5 wygiąłem obejmę, która solidnie przytwierdziła wentylator do suszarki do butów. Na pręt założyłem czarną termokurczliwą rurkę 😉

Czy suszarka do butów jest bezpieczna?

Ponieważ suszarka do butów pracuje nieraz przez całą noc, zamontowałem bezpiecznik, w postaci wkładki topikowej o wartości 100 mA.

Umiejscowienie bezpiecznika 100 mA

Po co taka duża?

Pojawia się pytanie po co zrobiłem taką wysoką suszarkę do butów?

Odpowiedź jest prosta, dla żony, a dokładnie na jej kozaki 🙂

W domu mam dwie suszarki tego typu. Pierwszą zrobiłem w 2005 r. do dziś jest sprawna (trochę głośnia), ale skutecznie suszy buty (zdjęcia zamieszczę na końcu), a opisywaną tu suszarkę do butów wykonałem chyba w 2015 r.

Pierwsza wykonana przeze mnie suszarka do butów była zdecydowanie niższa i miała zamontowany wentylator kanałowy. Wentylator kanałowy jest głośniejszy wytwarza szum o natężeniu 36 dB. Różnica w cyfrach niewielka, ale jest to wyraźnie odczuwalne jeśli wentylator w domu pracuje przez kilka godzin (szczególnie nocą).

Opisywana tu suszarka wykonana z użyciem wentylatora 100QUiet, jest cicha i nadaje się zarówno do suszenia butów niskich, wysokich oraz rewelacyjnie suszy też rękawiczki.

Zasilanie

Warto założyć długi przewód zasilający. W mojej suszarce zastosowałem przewód o długości 3 m, co zapewnia komfort użytkowania.

Suszarka do butów

Lista elementów

Lista materiałów potrzebnych do wykonania suszarki do butów:

Trójnik Ø 110 x 110 mm 90o1 szt
Rura kanalizacyjna Ø 110 x 315 mm1 szt
Czwórnik Ø  110 / 50 / 50 / 90o1 szt
Korek Ø 1102 szt
Kolano redukcyjne Ø 50 / 45o2 szt
Elastyczny króciec redukcyjny Ø 50 / Ø 322 szt
Rura kanalizacyjna Ø  32 x 315 mm2 szt
Kolano Ø  32 90o2 szt
Wentylator łazienkowy Ø 100 (cichy)1 szt
Przewód przyłączeniowy 3m z wtyczką1 szt
Gniazdo bezpiecznikowe 10 A 250 V1 szt
Wkładka topikowa 5x20mm 100 mA1 szt
Opaski kablowe3 szt
Pręt gwintowany M5 1000 mm1 szt
Nakrętki samokontrujące M52 szt
Podkładka powiększona M52 szt
Uszczelka okienna profil P32 cm

Suszarka do butów

Suszarka do butów wersja I

W wspomnianej już suszarce do butów którą wykonałem jako wersję pierwszą, użyłem wentylatora kanałowego Ø 100. Do jej wykonania potrzeba mniej kształtek PCV.

Suszarka jest mniejsza, równie skutecznie suszy buty, ale jest wyraźnie głośniejsza, i nie nadaje się do suszenia wysokich butów.

Suszenie butówSuszarka do butówWentylator kanałowy fi 100 umieszczony w kształtkach PCV

 

3 komentarze

 1. Gość

  19 lutego 2021 o 19:21

  Bardzo ciekawe, praktyczne rozwiązanie 🙂 Super pomysł.

  Odpowiedz

 2. Tomasz Brzostowski

  22 lutego 2021 o 09:04

  Świetny pomysł i wykonanie jego wygląd jest rewelacyjny, aż się prosi żeby nadać mu imię (nie wiem dlaczego z góry założyłem że to On).
  A skoro ma to być On, to może tchnąć w niego trochę inteligencji, np. przez dodanie czujnika wilgotności, który wyłączy silnik po wysuszeniu butów?
  Słusznie wspomniałeś o bakteriach, tak to naprawdę idealne środowisko dla nich! A gdyby tak model 2021 wyposażyć dodatkowo w oświetlenie wnętrza butów za pomocą UV?

  Odpowiedz

  • Piotr Bibik

   22 lutego 2021 o 09:48

   Czytelnicy podpowiedzieli już sporo pomysłów na nowe funkcjonalności, ale tego jeszcze nie było 🙂

   Podsumowując pojawiły się pomysły na dołożenie:

   • naświetlanie promieniami UV
   • sterowanie prędkością obrotową wentylatorów
   • dołożenie
    • ozonowania
    • czujnika wilgotności
    • ogrzewania
    • rurek na rękawiczki
    • zapachu
    • jonizatora powietrza
    • filtrów węglowych

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Jakie ogrzewanie elektryczne wybrać? Cz. 2

Czym ogrzać dom? Czy ogrzewanie elektryczne to dobry pomysł i jakie są dost…