Strona główna Aktualności Jurek – czy agregat nadaje się do zasilenia podkaszarki?

Jurek – czy agregat nadaje się do zasilenia podkaszarki?

2
590

Czy silniki kosiarek i podkaszarek elektrycznych mają specyficzną budowę (sposób nawijania) przez co nie potrafią wzbudzić się będąc zasilone z agregatu nawet przy dużym zapasie mocy?

Pytanie

W sieci znalazłem Pana uwagi i wskazówki z zakresu elektryki. Będę wdzięczny za wskazanie mi – jeśli taka jest – podkaszarki elektrycznej do trawy, która będzie mogła być zasilana agregatem prądotwórczym o mocy znamionowej 1,6 kW. Zwracam się do Pana, ponieważ właśnie silniki kosiarek i podkaszarek elektrycznych przez swoją specyficzną budowę (sposób nawijania) nie potrafią wzbudzić się nawet przy dużym zapasie mocy. Czy zna Pan podkaszarki z silnikami podobnymi do tych, które stosowane są w elektronarzędziach?

Dziękuję.
Jurek

Odpowiedź

Nie spotkałem się z zagadnieniem o którym Pan pisze. W sprawie Pana pytania kontaktowałem się również z producentem podkaszarek, agregatów i elektronarzędzi.

Wielokrotnie używałem do zasilania elektronarzędzi różne agregaty, zawsze z stabilizacją napięcia (AVR), przy czym nie występowały żadne problemy.

Owszem spotkałem się z problemami gdy elektronarzędzia miały być zasilane z UPS, lub z akumulatorów przy wykorzystaniu przetwornicy napięcia. Zagadnienie opisałem w artykule: UPS do domku, czyli awaryjne zasilanie rolet i pieca CO.

UPS na co zwrócić uwagę aby zasilić silnik podkaszarki?

Pana pytanie dotyczy podkaszarki elektrycznej, więc może problem o którym Pan wspomina występuje na wskutek spadków napięć na przedłużaczu?

Proponuję zrobić test, czyli najpierw podkaszarkę podłączyć bezpośrednio do agregatu i zobaczyć czy działa (na jak najkrótszym przewodzie), a następnie (o ile będzie działać bez problemu) spróbować podłączyć poprzez przedłużacz, który używa Pan do koszenia.

O co chodzi?

Spadki napięcia na przedłużaczu

Każdy przewód użyty na wykonanie przedłużacza składa się z przewodzących prąd żył oraz izolacji. Żyły mogą mają różną grubość (przekrój w mm2), oraz w zależności od przedłużacza różną długość.

Patrząc od strony elektrycznej lepiej jest używać przedłużaczy o żyłach których przekroje poprzeczne są stosunkowo duże, a długości krótkie. Patrząc od strony użytkownika przedłużacz powinien być uniwersalny czyli długi i lekki.

Te dwa podejścia wzajemnie się wykluczają.

Przykład

W gniazdku jest napięcie 230 V. Większość dostępnych u nas urządzeń prawidłowo pracuje przy takim napięciu. Poniższa tabela w uproszczeniu pokazuje jakie napięcie będzie na końcu przedłużacza zakładając, że jeden koniec podłączony jest do gniazda w którym napięcie wynosi 230 V.

Spadki napięcia w V liczone na dwóch żyłach przedłużacza jednofazowego przy obciążeniu 1000 W cos fi = 1
Liczba i przekrój poprzeczny żył Rezystancja pojedynczej żyły w temperaturze 20 oC w Ω/m 50 m 30 m 20 m 10 m 5 m
3 x 0,14 0,138 170 V 194 V 206 V 218 V 224 V
3 x 0,25 0,079 196 V 209 V 216 V 223 V 227 V
3 x 0,5 0,039 213 V 220 V 223 V 227 V 228 V
3 x 0,75 0,026 219 V 223 V 225 V 228 V 229 V
3 x 1 0,020 222 V 225 V 227 V 228 V 229 V
3 x 1,5 0,013 224 V 227 V 228 V 229 V 229 V
3 x 2,5 0,008 227 V 228 V 229 V 229 V 230 V
3 x 4 0,005 228 V 229 V 229 V 230 V 230 V

Jak widać, spadek napięcia na samym przedłużaczu może wynosić około 26 %. To dla podkaszarki może być zbyt dużo (na końcu przedłużacza może być zbyt niskie napięcie).

Jak temperatura wpływa na przedłużacz?

Proszę zwrócić uwagę na to, że dane w tabeli są dla temperatury żyły przedłużacza 20 oC. W upalne lato, gdy temperatura otoczenia jest dużo wyższa np. 30 oC oznacza to, że żyły przedłużacza mają minimum 30 oC. Przepływający przez żyły prąd powoduje dalszy wzrost temperatury żyły co powoduje wzrost rezystancji żyły, a co z kolei przekłada się na większe spadki napięcia.

Może okazać się, że ten sam zestaw (podkaszarka, przedłużacz, agregat) będą dobrze pracować w chłodny dzień, natomiast wraz ze wzrostem temperatury ten zestaw może przestać działać. Dzieje się tak w momencie, gdy „zimny” agregat pracuje z pełna mocą, natomiast „zimny” przedłużacz ma jest na pograniczu poprawnej pracy. Mam tu na myśli sytuacje w której rezystancja „zimnych” żył przedłuża jest jeszcze na tyle mała że na jego końcu napięcie ma wartość która umożliwia np. podkaszarce pracę. Po wzroście temperatury żył zwiększa się rezystancja żył w przedłużaczu, występują spadki napięcia w efekcie których podkaszarka ma za niskie napięcie aby poprawnie pracować. 

Jeżeli w Pana przypadku agregat nie ma systemu stabilizacji napięcia i dodatkowo używa Pan długiego przedłużacza o małych przekrojach żył, spadki napięcia mogą być jeszcze większe niż podane w tabeli. Jeśli producent wykonał podkaszarkę na napięcie 230 V, to oznacza, że będzie ona działać również przy niższym napięciu, ale niższym w zakresie przewidzianym normami lub zapisami w dokumentacji technicznej.

Proszę pamiętać, że napięcie na końcu przedłużacza należy mierzyć pod obciążeniem, miernikiem z odpowiednio niskim błędem pomiarowym.

Przedłużacze ogrodowe są najczęściej wykonane jako 2 żyłowe. Sugeruję wybierać przedłużacze które mają minimalny przekrój żyły 1,5 mm2.

W czym wybierać?

Poniżej dla ułatwienia kilka przykładowych linków:

Przedłużacze ogrodowe (należy zwracać uwagę na przekrój poprzeczny żyły)

Zobacz na TIM.pl >>

Przykładowe agregaty jednofazowe z AVR

Zobacz na Allegro >>

Podkaszarki elektryczne, które według producenta bez problemu działają na agregacie z AVR o ile spadki na przedłużaczu mieszczą się w granicach norm.

UR3502 Makita Zobacz na Industria24 >>

UR3501 Makita Zobacz na Industria24 >>

Podkaszarki – Pytanie cz. 2

Jest Pan niesamowity 🙂 Nie pomyślałem o spadku napięcia na przedłużaczu, z którym nie radzi sobie agregat.

Dopiero zamierzam kupić agregat – Fogo F 2001 IS i podkaszarkę. Stąd poszukuję tej odpowiedzi 🙂 Wg podawanych przez producenta specyfikacji agregat daje moc znamionową 1,6kW, a max. nawet 2kW. Posiada też stabilizację napięcia (AVR) w zakresie 1%, więc idealną. O problemach z niemożnością zasilenia podkaszarek poinformowali mnie pracownicy sklepu, gdzie oglądałem agregat. Nie potrafili mi wyjaśnić przyczyn, ani nikt do tej pory nie potrafił. Lakoniczne stwierdzenia o innej budowie silnika (innym nawijaniu) były jedynymi. Opierano się też o relację osób, które po zakupie agregatu nie potrafili zasilić nim podkaszarki – może więc jednak przedłużacz?

Napisał Pan, że korzystał z zasilania elektronarzędzi agregatami. Proszę potwierdzić Pana doświadczeniem, że zasilę agregatem Fogo F 2001 IS podstawowe elektronarzędzia (wiertarka, wyrzynarka, kątówka…) do mocy 1,2kW – tyle mocy ma najmocniejsze urządzenie. Sprawy podkaszarek jeszcze nie rozstrzygam. Rozesłałem wiele e-mail’i do producentów i agregatów i podkaszarek. Na razie otrzymałem dwie odpowiedzi: producent agregatów radzi mi się skontaktować z producentem podkaszarek, ten drugi zaś odwrotnie. To nie żart 🙂
Jeśli otrzymam konstruktywną odpowiedź, z wdzięczności ją Panu przekażę.

Miłego wieczoru
Jurek

Odpowiedź cz. 2

Raczej pracowałem na większych 3-fazowych agregatach ponad 10 kW.

Według informacji jakie znalazłem na stronie producenta agregat, który Pan wybrał obciążony w 100 % ma spalanie około 1 l/h co przy 4 litrowym baku zapewnia do 4 godzin pracy pod pełnym obciążeniem.

Czy to Panu wystarczy?

Proszę pamiętać, że przed dolaniem paliwa dobrze aby silnik ostygł (niebezpieczeństwo zapłonu w przypadku rozlania paliwa).

W naszym klimacie ostatnio lato jest bardzo gorące, temperatury znacznie przekraczają 35 oC, natomiast w instrukcji obsługi agregatu jest wyraźnie napisane, że agregat z pełną mocą można używać w temperaturze otoczenia 25 oC. Chodzi o chłodzenie.

Może okazać się, że agregat używany w upalny dzień sam zmniejszy moc tak aby się nie uszkodzić. Jednocześnie może okazać się, że ograniczył moc na tyle, że dla Pana jest to już za mało.

Sugeruję wybrać agregat w stosunku do przewidywanego obciążenia tak, aby pracował w okolicy 50 % swojej mocy. Dzięki będzie miał Pan zapas mocy, a agregat nie będzie się aż tak mocno grzał. Również w przypadku wysokich temperatur będzie pracował z połową swojego obciążenia.

Agregat do podkaszarki

Uziemienie agregatu

W przypadku każdego agregatu, ważne jest zapewnienie uziemienia o odpowiednio małej rezystancji (również w instrukcji jest na ten temat napisane). Na temat uziemień napisałem artykuł, który znajdzie Pan na moim blogu www.napiecie.salama.pl zatytułowany: Jak zrobić uziemienie?

Nie jest ważne, że wykorzystuje Pan agregat na działce do zasilenia podkaszarki. Można wykonać prawidłowy uziom typu A (szpilka) zrobić wyprowadzenie do którego zawsze będzie się Pan podłączał agregatem.

Jak zrobić uziemienie do agregatu i zasilenia podkaszarki

Agregat 1, czy 3-fazowy?

Pytanie, czy nie warto zdecydować się na agregat, który ma możliwość zasilania urządzeń 3-fazowych?

Warto również zastanowić się nad transportem, czy agregat ma kółka transportowe (przydatne przy większych i cięższych agregatach).

W przypadku, gdy agregat będzie przez dłuższy czas nie używany warto opróżnić bak z paliwa, ponieważ przydatność benzyny do użycia w praktyce jest około 1 roku.

Link do instrukcji poniżej:

https://www.fogo.pl/images/instrukcje/f2001is.pdf

Pytanie cz. 3

Znów dziękuję 🙂

Mam działkę pod lasem – bez prądu, bez wody… Traktuję ją jak swoistą pierwotność. Spędzam tam tylko soboty. Wybór tego agregatu jest podyktowany jego ciężarem, wielkością i ergonomią (będę go woził samochodem i kawałek przenosił po nierównym terenie, gdzie tylko można przenieść – transport poprzez toczenie na kółkach jest trudny) oraz relacją ceny do jego wykorzystania (może będzie użyty kilka razy w roku do zasilenia podstawowych elektronarzędzi i – właśnie – podkaszarki do trawy). Nie sądzę też, abym potrzebował jednorazowo go na dłużej niż 4 godziny 🙂

Ale dziękuję za rady 🙂 Cieszę się, że znalazłem Pana blog – to kopalnia praktycznych pomysłów!

Miłego dnia.
Jurek

P.S.
Nie wiem jak odnieść się do informacji o wykorzystaniu generatora. Podana jest tam (jako optymalna – rozumiem) wilgotność 30%. Taką spotyka się na pustyniach. W naszym klimacie, w porze deszczowego lata, sięga nawet do 90%.

2 komentarze

  1. Roman

    18 maja 2020 o 10:28

    Moim zdaniem temat jest wyczerpany. Pan Piotr jak zwykle zgłębił wszystkie niuanse zagadnienia… nie mniej zastanawiam się dlaczego Autor pytań, Pan Jurek nie uprości sobie życia kupując małą kosę lub podkaszarkę spalinową? Nie trzeba nosić agregatu, ciągać się z przewodami, a tankować i tak trzeba. Rozumiem konieczność zasilenia elektronarzędzi, bo przecież nikt nie będzie wymieniał ich na akumulatorowe… ale to można rozwiązać wynajmując agregat kiedy najdzie potrzeba.

    a jeśli w planach zakupowych oprócz wykaszarki są jeszcze elektronarzędzia to może warto pomyśleć o jakimś rozwiązaniu systemowym? Nie chcę tu reklamować konkretnych marek ale są rozwiązania gdzie zarówno podkaszarki jak i narzędzia pracują na tych samych bateriach – kilka sprzętów, kilka baterii i można śmiało zamiennie używać baterii.

    Odpowiedz

  2. Maciej

    15 marca 2021 o 07:29

    Czasami taniej jest posiadać tylko jeden sprzęt spalinowy (agregat) i reszta elektryczne bo spalinowe są bardziej skomplikowane w naprawie. Poza samym uzupełnianiem płynów co chwilę jest problem np. z odpalaniem. Do tego taki sprzęt niesamowicie kopci i hałasuje. A tak ustawiasz agregat gdzieś nieco oddalony. On swoje hałasuje i wydziela zapach. Ale Ty możesz spokojnie sobie pracować. Naprawa sprzętu elektrycznego jest tańsza niż spalinowego. Same plusy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

W jaki sposób zabezpieczyć dom, lub mieszkanie przed powodzią?

Jak szybko i skutecznie zabezpieczyć się przed powodzią? Co z elektryką…