Strona główna Aktualności Budowa domu – instalacja elektryczna – PORADNIK

Budowa domu – instalacja elektryczna – PORADNIK

3
10,514

Budowa domu, w skład której wchodzi instalacja elektryczna to poważne zagadnienie o którym napisano wiele. Po co pisać więcej? Czym moje artykuły różnią się od innych?

Różnica polega w podejściu do elektryki.

Dla mnie Ty jesteś najważniejszy. Instalacja jest dla Ciebie, a nie Ty dla instalacji. Rozwiązań jest wiele, tylko czy będą Ci potrzebne? Uważam, że najpierw trzeba poznać potrzeby domowników, dopiero wtedy można zaproponować rozwiązanie.

Skąd takie podejście?

Niewiele osób miało możliwość pracować na budowach jako instalator, następnie pracując u jednego z największych dystrybutorów materiałów elektrotechnicznych w Polsce, przez lata współpracować z dużą ilością: instalatorów, producentów, handlowców, projektantów i niezależnych ekspertów.

Piotr Bibik www.napiecie.salama.pl

Nazywam się Piotr Bibik, proponuję zacznij od zapoznania się z moją osobą oraz moimi wartościami. Uważam, że znacznie ułatwi Ci to zrozumienie co, jak i dla kogo piszę.

Zagadnienia związane z instalacją elektryczną w budowanym lub remontowanym domu, uprościłem do minimum (wyszło tego naprawdę sporo). Cały poradnik składa się z  serii siedmiu artykułów do których linki zamieściłem poniżej.

Jeśli po przeczytaniu artykułów będziesz mieć dodatkowe pytania, kontakt do mnie znajdziesz bez problemu 😉 

Wykrzyknik

Ważne!

Kompletny poradnik składa się z siedmiu artykułów (nie licząc tego).

Artykuły pisałem w przemyślanej kolejności, dlatego jeśli chcesz aby wszystko było jasne i zrozumiałe proponuje czytać w kolejności jaką poniżej zaproponowałem. 

 Myślenie nie boli!

Nie znam Cię. Nie mogę zaproponować i opisać rozwiązania, które będzie idealne właśnie dla Ciebie. Opisałem zagadnienia w taki sposób, abyś po przeczytaniu całości zrozumiał co możesz mieć i na co należy zwrócić uwagę.

Po przeczytaniu poradnika musisz sam przemyśleć co będzie odpowiednie właśnie dla Ciebie.  

Budowa domu

to bardzo poważne i kosztowne zadanie. Często oznacza konieczność wielu wyrzeczeń i kredytu, który spłacać będziesz przez wiele, wiele lat.

Czy zastanawiałeś się skąd wzięło się stare przysłowie dotyczące budowy domu:

Pierwszy dom buduj dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie.

Jeśli chcesz dobrze wybudować dom należy naprawdę dużo rzeczy przewidzieć.

Można to zrobić albo odpowiednio dużo płacąc projektantom, którzy zadbają aby wszystko było tak jak chcesz. Są to godziny spędzone na rozmowach z projektantami, którzy realizują Twoją wizję.

Można też budować w oparciu o własne spostrzeżenia.

Życie później zweryfikuje, że coś należało robić inaczej… Jednak na etapie budowy, albo wydawało się to mało ważne, albo wydawało się zbyt drogie, albo po prostu nie było czasu i decyzję należało podjąć już.

Uczciwie należy przyznać, że trudnych decyzji jest na budowie bardzo dużo. Dotyczy to każdego etapu budowy i każdej branży.

Do tego dochodzi trudność ze znalezieniem rzetelnych wykonawców. Tu przesunął się termin, temu coś wypadło, a ten ma obłożenie na wiele miesięcy do przodu. Tobie się spieszy, chcesz zdążyć przez zimą i jak najszybciej się wprowadzić. Nic dziwnego.

Ból głowy

Każdy fachowiec radzi po swojemu, proponuje lepsze (często droższe) rozwiązania, krytykuje poprzednich wykonawców i konkurencję…

Głowa zaczyna boleć, nie wiesz kogo słuchać! Kto ma rację?

Czas nagli, do tego budżet ciągle topnieje… Kasy miało starczyć na wszystko… dopiero początek i już widać, że na coś zabraknie…

Dobrzy fachowcy się cenią. Często z powodu oszczędności wybierasz tańszych… Czy trzeba pisać więcej?

Inteligentny Dom

Wiele osób na etapie budowy zastanawia się nad założeniem inteligentnej instalacji elektrycznej. Często pojawiają się pytania:

Czy warto? Jaki system wybrać? Ile kosztuje system ID? Czy takie instalacje się psują?

Temat inteligentnych instalacji szczegółowo będę poruszał w kolejnych artykułach. Zainteresowanym mogę polecić artykuł, który wprowadza w tematykę inteligentnych instalacji:

Inteligentny Dom, jaki system wybrać?

Co wchodzi w skład inteligentnego domu

W najprostszej wersji system Inteligentnego Budynku, to DOBRZE WYKONANA tradycyjna instalacja elektryczna (omówiona w poniższych artykułach) zawierająca elementy automatyki (zostaną omówione w kolejnych artykułach).

Tradycyjna, czyli trzeba kłaść dwie instalacje?

NIE! Tradycyjna czyli dobrze przemyślane, zaprojektowane i wykonane:

  • oprzewodowanie,
  • zabezpieczenia,
  • uziemienie.

Od jakości i prawidłowego podłączenia tych elementów często zależy bezawaryjne działanie systemów automatyki domowej, zwanych systemami Inteligentnych Budynków. Z tego powodu w kolejnych artykułach najpierw skupiłem się na omówieniu podstawowych elementów instalacji elektrycznej oraz innych systemów, które najczęściej są w domu i można je integrować z systemami automatyki domowej np. wideodomofon, bramy, alarm.

Instalacja elektryczna

Obecnie nie wykonuję, ale mogę bezpłatnie doradzić. Zacznę od pytania:

Czy wyobrażasz sobie życie bez prądu elektrycznego?

Zastanów się co w Twoim domu będzie działać jeśli zabraknie prądu?

Woda i gaz, raczej będzie, a pozostałe rzeczy?Klasyczna lampa naftowa

Dla mnie, możliwość korzystania z prądu elektrycznego jest rzeczą bardzo ważną. W moim domu, bez prądu nie będzie działała lodówka, piec CO, komputery, domofon, TV, szybko rozładują się telefony, w laptopie dość szybko wykończy się bateria (nie mam drugiej na wymianę). Co prawda mam zapas najczęściej używanych baterii, ale latarki są przystosowane do punktowego świecenia i raczej jako lampy do oświetlania pomieszczenia nie bardzo się nadają. Pewnie gdzieś znajdę świeczkę. Lampa naftowa taka 30-letnia jest, 🙂 ale nafty brak…

Podsumowując, nie jestem przygotowany na dłuższą przerwę w dostawie prądu. Wydaje mi się, że większość osób ma podobnie.

Uważam, że instalacja elektryczna jest jedną z najważniejszych instalacji jaką będziesz miał w budynku. Położysz ją raz, może będziesz przebudowywać, ale nie wymienisz. Powinna być bezpieczna dla ludzi, zwierząt oraz podłączonych do niej urządzeń. Powinna działać bezawaryjnie przez najbliższe 30, 40, może 50 lat.

Pieniądze należy szanować

Wydawanie pieniędzy powinno się dobrze przemyśleć. Czasami lepiej zrezygnować z zakupu, niż kupić rzecz z której nie będziesz zadowolony i nie będziesz z niej korzystać. Analogicznie jest z instalacją elektryczną. Sztuką jest zapłacić za instalację dobrą, funkcjonalną, taką, z której nawet po wielu latach będziesz zadowolony.

Co mam na myśli? Przeczytaj artykuł w którym omawiam temat związany z monitoringiem lub wideodomofonem. Nie jest sztuką kupić to co wciska sprzedawca. Sztuką jest wiedzieć jakie są możliwości, określić własne oczekiwania i dobrać urządzenia z których będziesz zadowolony.

Jeśli materiał uznasz za wartościowy będzie mi niezmiernie miło gdy zostawisz komentarz i udostępnisz artykuł swoim znajomym,

miłej lektury!

Piotr Bibik

I jeszcze jedno!

To będzie Twój dom. Ani ja, ani osoby budujące Twój dom nie będziemy tam mieszkać. Będziesz miał tak, jak zaplanujesz, i jak sobie dopilnujesz.

Najwyższą formą zaufania, jest kontrola!

Pamiętasz co opisałem w artykule: Inteligentny Dom, jaki system wybrać? Nie jest ważne czy zdecydujesz się na instalację inteligentną czy tradycyjną. Ważne abyś znalazł dobrego wykonawcę. Jako kolejny proponuję artykuł, w którym poruszam temat:

Jak znaleźć dobrego elektryka?Budowa domu, ile kosztuje inteligentny dom

Zagadnienie opisałem w artykule przewrotnie zatytułowanym: Inteligentny budynek, ile kosztuje?

Czy przeczytałeś artykuł? Jeśli tak, nie zdziwi Cię, że w kolejnych artykułach omówię wszystkie elementy instalacji elektrycznej jakie mogą wystąpić w Twoim domu.

Zagadnienia postaram się opisać tak, aby były zrozumiałe dla osób, które na elektryce nie znają się. Jeśli początek artykułu wyda Ci się niezrozumiały czytaj dalej. Trudne tematy staram się podsumowywać i dawać przykłady.

Jako następną lekturę, polecam artykuł, w którym omówiłem jakie elementy musi zawierać każda instalacja elektryczna. Dodam, że są to elementy OBOWIĄZKOWE narzucone przez przepisy prawne.

Ile za elektryka, czyli za co płacisz elektrykowi?

Budowa domu, za co płacisz elektrykowi

W artykule zostały opisane:

Tylko dziewięć punktów a tyle szczegółów. Właśnie, to od tych szczegółów zależy jakość Twojej instalacji elektrycznej. 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, że przewody w Twojej rozdzielnicy w trakcie zwarcia mogą być wyrywane z zacisków zabezpieczeń z siłą większą niż 1 tona? Umknął Ci ten fragment? Co prawda to artykuł skierowany do elektryków ale szczegóły znajdziesz w artykule: Jakie skutki powoduje zwarcie? 

Wszystkie opisane w powyższym artykule elementy instalacji elektrycznej powinny być również w Twojej instalacji. Dociekliwe osoby mogą mieć pewną wątpliwość. Czy na pewno wszystkie?

Wyjątkiem jest zabezpieczenie różnicowo-nadprądowe występujące jako jeden element (jedno urządzenie). Zamiast niego można założyć dwa połączone z sobą urządzenia:

  • zabezpieczenie różnicowoprądowe
  • zabezpieczenie nadprądowe

W kolejnych artykułach omówiłem elementy, które zdaniem wielu elektryków nie zaliczają się do instalacji elektrycznej, lecz patrząc od strony osoby, która nie zna się na elektryce a buduje dom, kojarzy te sprawy z „elektrykiem”. Często niżej wymienione zagadnienia są wykonywane właśnie przez elektryka w ramach szeroko pojętej instalacji elektrycznej.

O czym pamiętać w instalacji elektrycznej? Część 1Część 1 poradnika dla budującego dom

W tym artykule opisałem:

Monitoring, alarm, kontrola dostępu czyli o czym pamiętać? Część 2

Budowa domu, moitoring, alarm, kontrola dostępu

Artykuł ten porusza tylko trzy zagadnienia. Są to bardzo obszerne tematy, a wiedza na ich temat często jest szczątkowa szczątkowa. Ponieważ nie znam Twoich oczekiwań opisałem zagadnienia tak, abyś mógł określić swoje potrzeby, i wybrać rozwiązanie które najlepiej nadaje się do Twoich potrzeb.

Rolety, bramy, wentylacja, wideodomofon, o czym pamiętać? Część 3

Tematy poruszane w tym artykule wydają się banalne i w większości występują chyba w każdym domu. Czy na pewno Twoja wiedza w tym zakresie jest wystarczająca aby podjąć dobre decyzje? Może warto przeczytać? Opisałem tematy:

Budowa domu, domofon, wideodomofon, wentylacja

Co teraz?

Wiesz już bardzo dużo. Teraz proponuję spisać Twoje oczekiwania w stosunku do instalacji elektrycznej, i zawrzeć odpowiednią umowę z wykonawcą lub wykonawcami.

W poniższym artykule zatytułowanym: Po co mi umowa? Znajdziesz prosty wzór umowy, oraz dowiesz się na co warto zwrócić uwagę przy sporządzaniu umowy.

Po co mi umowa?

Budowa domu, na co zwrócić uwagę zawierając umowę z elektrykiem

Dobrze sporządzona umowa, oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów jest w interesie inwestora i instalatora.

Nieznajomość prawa, nie zwalnia od odpowiedzialności.

Umowy zawieramy na co dzień. Nieraz nie zdajemy sobie sprawy, że ustne ustalenia to również rodzaj umowy. Robiąc remont, czy nie ustalasz z wykonawcą co, i jak ma zrobić?

Jeśli przeczytałeś wszystkie części poradnika, wiesz już naprawdę dużo. Jeśli masz dodatkowe pytania, zadaj je w komentarzu lub napisz e-mail (adres znajdziesz na dole strony).

Budowa domu, podsumowanie

To co poniżej napisałem nie jest niczym nowym. To trudny temat, o którym ludzie nie lubią rozmawiać a tym bardziej pisać. Co więcej często poniższe zagadnienie jest celowo przemilczane. 

Kiedy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze!

Każdy wykonawca pracujący na Twojej budowie (również elektryk) chce godnie zarobić, tak samo jak Ty wykonując swoją pracę. Jeśli Twoja instalacja elektryczna ma być wykonana dobrze i chcesz być z niej zadowolony, wymaga to wielu ustaleń i przedyskutowania z instalatorem Twoich potrzeb (to czas, za który należy zapłacić).

Estetyczne wykonanie instalacji to nie tylko ładny wygląd. To mniej zakłóceń, które mogą powstawać w trakcie użytkowania instalacji elektrycznej. To późniejsza, łatwa możliwość rozbudowy i przebudowy Twojej instalacji. Dobrze opisana instalacja elektryczna, połączona na złączki to również oszczędność czasu podczas dokonywania okresowych pomiarów, do wykonania których jesteś zobowiązany jako właściciel budynku.

Jeśli instalacja elektryczna ma być wykonana estetycznie, wymaga czasu, zastanowienia się i przemyślenia chociażby tak prostych spraw jak trasy ułożenia przewodów, wprowadzenia i ułożenia w rozdzielnicy. Zgadłeś, to znów czas za który elektrykowi należy się wynagrodzenie.  

Często w swojej pracy (po omówieniu z inwestorem jego potrzeb i oczekiwań) spotykam się z pytaniem:

Czy można taniej?

Na czym można zaoszczędzić podczas budowy domu

Można!

Tylko z czego Państwo rezygnują? Z jakich funkcjonalności?

Najczęściej zostawiam inwestorowi listę, na której są wypisane bardzo szczegółowo wszystkie ustalenia i oczekiwania które inwestor zgłaszał.

Co często zaskakuje inwestora? Na dużym poziomie ogólności wielu elektryków twierdzi, że może zrobić o wiele taniej, ale jak wczytają się w szczegóły wówczas różnica w cenie nie jest już duża. Co więcej często wycena innego instalatora często jest znacznie wyższa…  Jak mówi przysłowie:

Diabeł tkwi w szczegółach!

Zobacz. Ile czasu zajęło Ci przeczytanie wszystkich artykułów o których wspominam w tym poradniku? Normalnie omówienie tematów zajęło by instalatorowi wiele godzin (podczas rozmowy są zadawane dodatkowe pytania co zajmuje czas).

Co zrozumiałe Ty decyzji raczej nie podejmiesz od razu. Poprosisz instalatora o wyceny, może o kilka wariantów, nie chcesz deklarować się, że zdecydujesz się na jego usługi zanim nie poznasz ceny. To normalne. Tylko dla czego instalator ma poświęcać swój czas na bezpłatne wycenianie Twoich rozwiązań, skoro możesz się na nie, nie zdecydować?

Jak Ty postąpiłbyś na miejscu elektryka?

Nie dziw się więc, że wielu instalatorów nie rozmawia z inwestorem, nie omawia możliwości i nie dba o Twoje późniejsze zadowolenie. Część elektryków od  razu kieruje się zasadą CCC, zakładając, że szkoda czasu na rozmowę… Ma być szybko i tanio.

I jeszcze jedno!

Niezależnie na co się zdecydujesz, przydadzą Ci się gniazdka, łączniki… Zanim udasz się do sklepu, polecam wypróbowanie bezpłatnych elektronicznych narzędzi (wielu różnych producentów) zwanych konfiguratorami. Zobacz >>

Budowa domu, dobór gniazdek i łączników Hager, Berker

A Ty co sądzisz o tym artykule? Zamieść swój komentarz.

Udostępniaj LEGALNIE! Czyli jak? Zobacz >>

 

3 komentarze

  1. Kuba

    9 listopada 2019 o 19:53

    Bardzo praktyczny poradnik, na pewno skorzystam budując dom

    Odpowiedz

  2. Michał

    8 listopada 2022 o 13:14

    Witam,

    po pierwsze szacunek za wszystkie artykuły bo są naprawdę bardzo dobrze napisane.
    Chciałem się podpytać czy jest możliwość zrobienia projektu instalacji elektrycznej dla już istniejącej instalacji?

    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    • Piotr Bibik

      12 listopada 2022 o 08:29

      Tak. Jeśli instalacja elektryczna już istnieje projektant może wykonać do niej projekt, ale należy się liczyć z tym, że koszt zrobienia takiego projektu będzie wyższy niż projekt tworzony na nową dopiero powstającą instalację. W wyniku prac projektanta może istnieć konieczność przerobienia istniejącej instalacji.

      W takim wypadku projektant musi rozpocząć pracę od wizji lokalnej i inwentaryzacji instalacji elektrycznej. Na tym etapie powinien zostać wykonany szczegółowy przegląd instalacji elektrycznej wraz z kompletem pomiarów. Następnie dobrze byłoby ustalić trasy prowadzenia przewodów (chociażby ze względu na konieczność prawidłowego doboru ograniczników przepięć).

      Na podstawie kompletnych informacji projektant wykonuje projekt i o ile zajdzie taka potrzeba proponuje rozwiązania techniczne które należy zastosować, aby instalacja elektryczna spełniała aktualnie obowiązujące normy.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Jaka puszka do elektroniki Smart Home?

Budowa i remont to okazja do zmian (również w elektryce) więc, czy puszka…