Strona główna Aktualności SMOG test czujnika pyłów PM2,5 i PM10

SMOG test czujnika pyłów PM2,5 i PM10

0
172

Mogę zaliczyć go do przydatnych urządzeń w walce ze smogiem czyli cząsteczkami PM2,5 i PM10, które warto mieć i można dać w prezencie osobie na której nam zależy (wystarczy dokupić kokardkę).

Zalety czy Wady

SMOG, czyli jakim powietrzem oddycham? Od kilku lat wszędzie słyszę o jakości powietrza. Coraz więcej osób rozważa zakup oczyszczacza powietrza. Chciałem przekonać się jakim powietrzem oddycham w domu, w pracy i jaka jest różnica pomiędzy jakością powietrza na zewnątrz i w pomieszczeniach. Przy tej okazji chciałbym sprawdzić skuteczność oczyszczaczy powietrza.

Szukałem niedużego i niedrogiego czujnika jakości powietrza, który łatwo jest przenosić.

Zwróciłem uwagę na laserowy czujnik PM2,5, który wskazuje zarówno cząsteczki pyłu PM2,5 oraz PM10. Zanim przejdę do omówienia produktu czy wiesz dla czego się tym tematem zainteresowałem?

O SMOG-u wiele się mówi, ale czy wiesz o co tak naprawdę chodzi?

Czym jest SMOG i co to jest PM2,5 i PM10?

Powietrze którym oddychasz zawiera malusieńkie drobiny zanieczyszczeń zwane fachowo cząsteczkami. Zanieczyszczenia powstają w różny sposób (nie będę tu tego omawiał) i mają różny skład chemiczny, ale nas w kontekście wykrywania SMOG-u interesuje ich fizyczna wielkość którą mierzy się w μm.

Zobacz na prawą stronę poniższej grafiki. Duże brązowe koło to przekrój ludzkiego włosa ma około 60 μm, na jego tle umieszczone zostały cząsteczki PM10 = 10 μm zaznaczona kolorem czarnym oraz PM 2,5 μm zaznaczona kolorem czerwonym. Dla przypomnienia:

1 mm = 1 000 μm

Popatrz teraz na lewą stronę grafiki. Pokazany jest przykład ŹLE dobranej maseczki. Skutecznie zatrzymuje cząsteczki PM10, ale NIE zatrzymuje najbardziej szkodliwych cząsteczek PM2,5 które bez problemu wnikają do organizmu. Dzieje się tak, ponieważ gęstość maseczki nie jest właściwie dobrana (dziury w maseczce są większe niż cząsteczki PM2,5 które maseczka powinna zatrzymać). 

Porównanie PM2.5 z PM10 SMOG

Laserowy czujnik pyłu który testuję jest nieduży 5,5 x 5,5  cm szerokość 2 cm, waga około 66 g. Posiada sztywne pudełko wyłożone gąbką co umożliwia bezpieczne przenoszenie w plecaku lub kieszeni.

Rys 2 SMOG PM2.5 PM10 Rys 3 SMOG PM2.5 PM10

Parametry techniczne

Na urządzeniu znalazłem tylko informację o zakresie pomiaru dla PM2,5: 0-999 µg/m3, w instrukcji nic na ten temat nie ma, ale na stronie dystrybutora www.smarthome24.pl są kolejne informacje:

  • dokładność pomiaru dla PM2,5:
    • ±10 μg/m³ 0~100 μg/m³
    • ±10 % 100~500 μg/m³

Niestety nigdzie nie znalazłem informacji dotyczącej dokładności pomiarów cząsteczek PM10.

Co dla mnie ważne czujnik posiada certyfikat RoHS oraz deklaracje CE.

Zasilany jest z wbudowanego akumulatorka 500 mAh. Ładowanie akumulatorka nie sprawia problemu, wystarczy podłączyć standardowy przewód USB / Micro USB do komputera, ładowarki lub powerbanka. Na jednym cyklu naładowania mój czujnik działa około 4 godzin.

Uruchomić czujnik można na dwa sposoby:

  • Nacisnąć i przytrzymać wciśnięty przez około 3 s przycisk
  • Podłączyć zasilanie poprzez Micro USB

Po uruchomieniu odczytanie jakości powietrza jest proste dzięki emotikonkom.

Rys 5 SMOG PM2.5 PM10

Duży czytelny wyświetlacz pokazuje aktualnie mierzoną wartość pyłu zawieszonego w powietrzu w µg/m3

Rys 6 SMOG PM2.5 PM10

Przełączenie mierzonej wartości pomiędzy PM2,5 a PM10 następuje poprzez szybkie dwukrotne naciśnięcie przycisku.

Powietrze zasysane jest do czujnika poprzez otwór wlotowy, przepływa przez laserowy czujnik, który wykrywa pył zawieszony w powietrzu. Wbudowany wentylatorek zapewnia szybką cyrkulacje powietrza, które jest wyrzucane otworem wylotowym.

Czujnik SMOG-u PM2.5 PM10

Podsumowanie

W mojej ocenie Laserowy czujnik PM2,5 nr. producenta SHFLCPM2,5 jest dobrym urządzeniem wartym swojej ceny. Dzięki niemu wiem, że muszę poważnie przemyśleć temat oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Teraz wiem kiedy warto otworzyć okno i przewietrzyć mieszkanie a kiedy lepiej okna nie otwierać.

Zalety czy Wady

Zalety
Wady
Pomiar PM2,5 oraz PM10 Brak informacji o dokładności pomiarów dla PM10
Ładowanie poprzez Micro USB Na urządzeniu, oraz w instrukcji nie ma informacji o dokładności pomiaru
Łatwa obsługa Na stronie internetowej nie ma zamieszczonych do pobrania certyfikatów
Ładne i trwałe opakowanie Krótki przewód zasilający będący w zestawie
Zasilanie z wbudowanego akumulatora  –
Duża dokładność pomiaru  –
Szybka reakcja na zmiany jakości powietrza  –

Czujnik SMOG-u SHFLCPM2,5 Mogę zaliczyć go do przydatnych gadżetów, które można dać w prezencie (wystarczy dokupić kokardkę). Ale jeśli chcesz bardziej profesjonalnie (a jednocześnie niedrogo) badać jakość powietrza oraz móc monitorować jego stan na smartfonie, tablecie lub na pasku RGB lub jeśli chcesz w zależności od wskazań czujnika jakości powietrza włączać lub wyłączać różne urządzenia zapraszam do zapoznania się z artykułem: SMOG, jak skutecznie i niedrogo badać i oczyszczać powietrze?

Jak zabezpieczyć się przed SMOG-iem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Jaka puszka do elektroniki Smart Home?

Budowa i remont to okazja do zmian (również w elektryce) więc, czy puszka…